W krainie gdzie góry i woda malują pejzaże

Czytaj dalej
Artykuł sponsorowany Powiat Nowosądecki

W krainie gdzie góry i woda malują pejzaże

Artykuł sponsorowany Powiat Nowosądecki

Sądecczyzna to barwna kraina gór, lasów i rzek, niezliczonych turystycznych szlaków, a przede wszystkim gościnnych ludzi. I kiedy wydaje się, że w Małopolsce widzieliśmy już wszystko, bo przecież byliśmy w jej stolicy oraz na Podhalu, wtedy pojawia się sądecka kraina. Malowniczy krajobraz z kotlinami, rzekami i dolinami zaskakuje i sprawia, że chce się tutaj wracać.

Kultura mocno zakorzeniona w tradycji

Sądecczyzna to region bogaty kulturowo, a zachowanie tradycji ma dla mieszkańców wielką wartość. Wpływy zamieszkujących te ziemie grup etnicznych: Lachów i Górali Sądeckich, Pogórzan, Łemków, Żydów, Niemców Galicyjskich i Cyganów Karpackich tworzą barwny obraz przeplatających się kultur i przejawiają w różnych dziedzinach życia, m.in. folklorze, budownictwie, stroju. Liczne imprezy cykliczne w regionie mają na celu zachować pamięć o tym co w sądeckiej kulturze ważne. Są to m.in. Festiwal im. Jana Kiepury, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Festiwal folkowy „Pannonica” w Barcicach, Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku, Święto Kwitnących Sadów w Łososinie Dolnej, Festiwal Karpaty Offer oraz Międzynarodowy Festiwal dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór.

Różnorodność szlaków

Dziedzictwo Sądecczyzny prezentowane jest na szlakach tematycznych, takich jak: Szlak Architektury Drewnianej, Małopolski Szlak Papieski, Małopolski Szlak Ogrodów, Małopolski Szlak Owocowy, czy Małopolski Szlak Winny. Zielone przestrzenie i cisza sprzyjają medytacji na wielu kilometrach Beskidzkiej Drogi św. Jakuba, która rozpoczyna się w Starym Sączu i wiedzie ulubionymi ścieżkami turystycznymi i pielgrzymkowymi św. Jana Pawła II. Oprócz przemierzania szlaków górskich i tematycznych, doskonałym pomysłem na zwiedzanie Sądecczyzny jest podróż rowerem kilometrami przepięknych tras rowerowych takich jak: EuroVelo11, VeloMałopolska, VeloDunajec, VeloNatura, AquaVelo, Karpacki Szlak Rowerowy.

Aktywne kreatywne

Wypoczywać aktywnie na Sądecczyźnie można na bardzo wiele sposobów. Turyści mogą skorzystać z atrakcji takich jak spływ tratwami rzeką Poprad, a dla poszukujących adrenaliny również kajakami lub pontonami. Zupełnie ekstremalne warunki panują na torze kajakarstwa górskiego w Wietrznicach, gdzie trenuje polska reprezentacja. Latem

baseny, kąpieliska i parki linowe są pełne gości. Pasma Beskidów przyciągają nie tylko malowniczym ukształtowaniem terenu, ale też dobrze opisanymi trasami i obecnością wyciągów. Koleją gondolową możemy dostać się na Jaworzynę Krynicką, skąd rozpościera się wspaniały widok na beskidzkie krajobrazy, Tatry, a nawet najwyższe szczyty bieszczadzkie. Z kolei Jezioro Rożnowskie jest rajem dla wędkarzy i fotografów ornitologów.

Z lotu ptaka jeszcze piękniej

Sądecczyzna urzeka nie tylko z poziomu ścieżek, a obrazy zielonych przestrzeni można podziwiać w trakcie widokowych lotów, ale także z platform i wież widokowych. Łowcy zjawiska zwanego morzem mgieł łapią kadry z Platformy na Woli Kroguleckiej, wieży widokowej w Krynicy-Zdroju oraz wież na Eliaszówce czy Radziejowej, która jest najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego. Do wieży na krynickich Słotwinach prowadzi jedyna w tej części kraju ścieżka w koronach drzew.

Zielone płuca regionu

Popradzki Park Krajobrazowy, zielona chluba regionu, skrywa 13 rezerwatów oraz blisko 130 pomników przyrody. Lasy, które zajmują ponad 43% obszaru ziemi sadeckiej obfitują w ostańce skalne, jaskinie, młaki i mofety, czyli chłodne wyziewy wulkaniczne np. w Złockiem i Tyliczu. Czarna młaka czyli leśne jeziorko na pograniczu Powroźnika i Muszyny jest unikalnym zabytkiem w skali Polski, a jej malownicze otoczenie stało się trwałym elementem tej części gór. Z wybraniem się w rejon młaki trzeba się spieszyć, bo z każdym rokiem coraz bardziej zarasta i zanika. Rezerwaty przyrody, takie jak Baniska, Las Lipowy Obrożyska, Barnowiec czy Cisy w Mogilnie chronią pomniki przyrody, jakich na próżno szukać w innych regionach kraju.

Sądecczyzna z dzieckiem

Dobrą propozycją dla dzieci może być odkrywanie atrakcji na Rogasiowym Szlaku lub wizyta w krynickim Muzeum Zabawek. Wielu wrażeń dostarcza Warownia Stara Baśń w Grybowie, liczne parki linowe, Rajskie Ślizgawki i Sankostrada w Krynicy-Zdroju. Niemałą atrakcją jest znajdujące się w Starym Sączu Bobrowisko, będące przykładem ścieżki edukacyjnej z niezwykle ciekawą infrastrukturą. Do rodzinnych spacerów zachęcają ścieżki ogrodów sensorycznych, magicznych i biblijnych w Muszynie.

Woda mineralna niejedno ma imię

Sądeckie lasy skrywają ponad 150 źródeł wód mineralnych, mających różnorodne właściwości lecznicze i zdrowotne, a uzdrowiska w Krynicy-Zdroju, Muszynie, Piwnicznej-Zdroju oraz Żegiestowie leczą ciało i duszę. Ocenia się, że w Dolinie Popradu znajdują się najbogatsze na świecie złoża magnezowych wód mineralnych. To właśnie z Sądecczyzny pochodzą znane nie tylko w Polsce wody mineralne takie jak Piwniczanka, Kryniczanka czy Muszynianka.

Zamki, kościoły i inne perełki architektury

Szlak Architektury Drewnianej, który przebiega przez sądeckie ziemie, prowadzi przez szereg obiektów sakralnych, które przenoszą nas w czasie. Cerkiew w Powroźniku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, cerkiew w Dubnem, Szczawniku, Tyliczu, Binczarowej, Maciejowej, Kamiannej, Miliku, Złockiem, Jastrzębiku, to tylko niektóre perełki architektury w których pachnie drewnem. W Tropiu znajduje się najstarszy kościół na Sądecczyźnie, dumnie wznoszący się na skale nad brzegiem Dunajca. Jest to kościół murowany, w stylu romańskim, a obok znajduje się pustelna św. Świerada. Do tego ruiny zamku w Rytrze i Muszynie, liczne dwory i pałace, uzdrowiskowa zabudowa Krynicy-Zdroju, to wszystko sprawia, że każda miejscowość posiada swoje architektoniczne skarby.

Turystyka kulinarna

Koneserów tradycyjnych smaków zachwycają maliny, jabłka, nalewki i produkty z lokalnych winnic. #Sądeckie gospodynie zamykają w słoikach skarby leśnego runa, głównie grzyby i borówki, w innych regionach Polski zwane czarnymi jagodami. Bliskość lasów iglastych sprawia, że lokalne pasieki dostarczają miodu spadziowego, a bartnictwo rozwija się tu od XII w. Prócz płynnego złota, jako pamiątkę z Sądecczyzny można przywieźć inne produkty pszczele, jak mleczko pszczele, pierzga, propolis, pyłek kwiatowy czy np. robiony na bazie miodu trójniak. W gospodarstwach pasiecznych istnieje możliwość poddania się api-inhalacjom czyli wdychaniu powietrza z ula, które neutralizuje wolne rodniki, pomaga w redukcji stresu i depresjach. Sądecczyzna jest też swego rodzaju lodowym zagłębiem, a Sądeckie lody zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych i stanowią słodką wizytówkę regionu. Ciekawostką są tradycje winiarskie Sądecczyzny sięgające średniowiecza, a w towarzystwie wina najlepiej smakują ekologiczne sery dojrzewające, których także można tutaj posmakować. Imprezy kulinarne takie jak Kociołek Galicyjski czy Lachowska Micha przybliżają turystom sądeckie smaki i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Papieskie ślady

Centrum wspomnień o św. Janie Pawle II stanowi Stary Sącz. To właśnie na starosądeckich błoniach zachował się jedyny w Polsce ołtarz papieski, który pozostał po pielgrzymce Ojca Świętego w 1999 roku. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Papieskie, a obok Dom Pielgrzyma „Opoka”, który oferuje nie tylko noclegi ale też rekolekcje i warsztaty. Stary Sącz kojarzy się również z klasztorem klauzurowym sióstr Klarysek oraz cudownym źródełkiem św. Kingi.

Luksusowy hotel albo klimatyczna chata

Wśród ogromu ofert noclegowych aż trudno zdecydować gdzie się zatrzymać. Obok luksusowych hoteli i nowoczesnych pensjonatów, coraz większą popularnością cieszą się gospodarstwa agroturystyczne i klimatycznie urządzone domki. Na spędzenie w nich urlopu decydują się podróżnicy spragnieni ciszy, bliskości przyrody i prawdziwego pozamiejskiego życia. I właśnie tu, na Sądecczyźnie, to wszystko znajdują.

Artykuł sponsorowany Powiat Nowosądecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.