W Kuźnicach powstanie podziemna... zajezdnia?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Bobek
Łukasz Bobek

W Kuźnicach powstanie podziemna... zajezdnia?

Łukasz Bobek

Jest nowy miejski plan na modernizację placu w Kuźnicach. Stanowiska dla busów pasażerskich i taksówek mają znaleźć się pod ziemią. Na samym zaś placu ma pojawić się fontanna i lodowisko

Szykuje się nie lada rewolucja w Kuźnicach. Miasto zamierza przebudować plac w Kuźnicach. I to jak! Miejsca postojowe dla busów mają znaleźć się... pod ziemią. - Inwestycja powinna usprawnić ruch w tej części miasta - zapowiadają urzędnicy. Tatrzański Park Narodowy nie widzi w tych planach nic złego.

Busy pod ziemią

Kilka tygodni temu pisaliśmy o planach wyrzucenia z placu w Kuźnicach wszystkich samochodów - busów i taksówek. By teren mógł służyć wypoczywającym turystom. Wówczas miasto planowało utworzyć postój poniżej głównego placu - tam, gdzie znajduje się wjazd do dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Plany jednak się zmieniły. Teraz miejsca postojowe dla busów mają znaleźć się pod ziemią.

Plany zakładają, że pod obecnym placem w Kuźnicach wydrążony zostanie minidworzec, gdzie znajdzie się 4-6 stanowisk postojowych dla busów, a także miejsce, w którym taksówki mogłyby wysadzać swoich pasażerów.

- Dojazd do tych stanowisk odbywałby się częściowo po obecnie istniejących drogach, tyle że w odwrotnym kierunku niż obecnie - mówi Wojciech Stankiewicz, naczelnik wydziału inwestycyjnego urzędu miasta w Zakopanem.

Samochody mają wjeżdżać drogą, która obecnie jest duktem wyjazdowym z placu w Kuźnicach, przy czym wjadą od razu pod ziemię, a nie na plac. Wyjeżdżałyby z kolei nową drogą, która ma biec równolegle do obecnej ulicy dojazdowej na plac.

Miasto będzie mogło swobodnie inwestować na tym terenie, tym bardziej że niedługo stanie się właścicielem spółki „Polskie Tatry”, do której należy zajazd na placu w Kuźnicach.

Plac z lodowiskiem

Powierzchnia naziemna ma zostać zagospodarowana dla turystów. - Chcemy na nim pozostawić miejsce do rekreacji. Znajdzie się tam na pewno jakiś mały zieleniec, jakaś fontanna, myślimy o miejscu, gdzie zimą można by zorganizować np. sztuczne lodowisko - wylicza Stankiewicz.

Nowe rozwiązanie zakłada jednak, że do Kuźnic nie będą mogły wjechać wszyscy kierowcy busów, którzy akurat będą chcieli dorobić na zwożeniu z gór gości. Tak jest obecnie: czasami nawet kilkadziesiąt busów i taksówek stoi na placu w Kuźnicach i czeka na klientów.

- Nie możemy zatamować ruchu w Kuźnicach, dlatego na stanowiskach pod ziemią mogliby się zatrzymać kierowcy dosłownie kilku busów - mówi Stankiewicz.

I to nie na długo. Niezależnie od tego, czy ich auto będzie pełne, czy nie, kierowcy będą zobowiązani do odjazdu po określonym czasie. Dopiero gdy jeden odjedzie, kolejny z ronda Jana Pawła II będzie mógł wyjechać do Kuźnic. Ma to regulować sygnalizacja świetlna.

Osobne stanowisko w Kuźnicach mają mieć autobusy miejskiej komunikacji, które od grudnia 2017 roku będą tam kursowały.

Park nie widzi przeszkód

Roboty w Kuźnicach zaczną się, gdy miasto zdobędzie dofinansowanie na te zadania, a także dostanie pozwolenie na budowę. Obszar jest objęty ochroną przyrody Natura 2000 i leży w granicach chronionych Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niewykluczone więc, że projekt remontu Kuźnic będzie musiała zaopiniować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. O tym jednak, czy sprawa trafi do RDOŚ, zdecyduje starostwo tatrzańskie, które będzie rozpatrywało wniosek o pozwolenie na budowę.

Problemów z remontem placu w Kuźnicach nie widzi jednak Tatrzański Park Narodowy. - Obszar Natury 2000 ma przede wszystkim chronić dzikie siedliska zwierząt i roślinności. Na samym placu w Kuźnicach nie ma takich siedlisk. Poza tym to ma służyć usprawnieniu ruchu w tej części parku. Ja więc nie widzę problemu, choć nie znam dokładnie najnowszych planów modernizacyjnych - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku.

Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej od 2006 roku. Opisuję to co dzieje się w Zakopanem i okolicach, a także w Tatrach, Gorcach, Pieninach. W moim tekstach znajdziecie Państwo to co aktualnie dzieje się w regionie - zarówno informacje smutne, ale i te, które rozweselają. 


 


Tematy, które są dla mnie ważne to m.in: 


   • wypadki w Tatrach 

  • ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym

  • turystyka w Zakopanem 

  • górale i góraszczyzna


Regularnie wracam do tematy budowy nowej zakopianki do Zakopanego. To temat istotny zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów. Oto jeden z ostatnich moich artykułów na ten temat: 


Nowa zakopianka. Tunel pod Luboniem Małym gotowy. Trwają testy systemów


Pisze także o ważnych miejscach/firmach dla całego Podhala wokół których czasami dzieją się dziwne rzeczy. Ostatni przykład: Konflikt pod Kotelnicą Białczańską. Ludzie zablokowali część parkingu przy wyciągu


Życie czasami przynosi także dramatyczne zdarzenia, z którymi zmagają się mieszkańcy Podhala, a my jako dziennikarze musimy je opisywać. Tak jak w przypadku niszczycielskich żywiołów: 


Podhale. Trwa wielkie sprzątanie po ulewie. Wszyscy chcą pomagać poszkodowanym


Lubię pisać o ludziach z pasją, którzy coś tworzą, czymś się odznaczają, mają nietypową pasję i tą pasją potrafią zarażać innych. Kontakt z takmi osobami daje mi dużo satysfakcji i jest motorem napędowym do dalszej pracy. Jak choćby twórcy ludow:  Zakopane. Rzeźbią, haftują, malują. Twórcy ludowi z całego kraju pokazują swoją pracę


 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.