Jadwiga Jenczelewska

W murach pysznych pałaców kryją się pradzieje Śląska i losy ich mieszkańców

Rodzina Ballestremów z Pławniowic. Magnacki szlak ma być opowieścią o tych, którzy stworzyli nasz region. Fot. Reprodukcja Rodzina Ballestremów z Pławniowic. Magnacki szlak ma być opowieścią o tych, którzy stworzyli nasz region.
Jadwiga Jenczelewska

Śląsk był kiedyś Doliną Krzemową i Ziemią Obiecaną w jednym. Warto poznać ich twórców - mówi Łukasz Zimnoch o Szlaku Magnatów Przemysłowych.

Pana autorski pomysł Szlaku Magnatów Przemysłowych zawiera 10 obiektów (patrz ramka). Jakie były kryteria ich doboru i właściwie w jakim celu miałby on powstać?
Szlak Magnatów Przemysłowych to pomysł na nową atrakcję i nie jest to w żadnym razie lista zamknięta. Mam nadzieję raczej, że zaczniemy poszukiwać nowych, ciekawych obiektów - bogatych swoimi historiami. Śląscy magnaci przemysłowi to kopalnia ekscytujących postaci.

Na przykład?
Zerknijmy na cztery wielkie damy, cztery różne historie, cztery systemy życiowych wartości kobiet, które w magnacką historię wpisują się perfekcyjnie. Pierwsza wchodzi na scenę Blanka de Paiva, biedna Rosjanka, która tytuł hrabiowski otrzymuje po swoim portugalskim mężu w Paryżu. Czasem mówi się o niej kurtyzana, sugerując, że nie skąpiła swych względów zasobnym panom. Pani ta oczarowuje księcia Guido Henckla von Donnersmarcka. To dla niej powstaje, niestety, nieistniejący już dziś pałac w Świerklańcu. Żółte diamenty Blanki kilka dni temu były jedną z sensacji londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby’s. Taka legenda nie przemija.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jadwiga Jenczelewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.