W porcie lotniczym w Balicach niczym w Formule 1

Czytaj dalej
Fot. archiwum, Anna Kaczmarz
Przemysław Śliwiński

W porcie lotniczym w Balicach niczym w Formule 1

Przemysław Śliwiński

Przemysław Śliwiński od 10 lat pracuje na lotnisku w Balicach. Opisuje niszowy i raczej nieznany zawód koordynatora obsługi naziemnej. Ma on kluczowe znaczenie dla rejsu każdego samolotu pasażerskiego

Latanie staje się codziennością, a nie życiową przygodą, jak to było jeszcze niedawno. Wielu podróżnych utożsamia lotnisko z podstawowymi zawodami - pilota czy stewardesy. Kojarzy osoby, z którymi ma bezpośredni kontakt w czasie podróży - panie rejestrujące bagaż i wydające karty pokładowe, obsługę kontroli bezpieczeństwa przy bramkach, agentów sprawdzających karty przed wejściem na pokład samolotu.

Ale ogólnie lotnisko pozostaje dla większości okryte tajemnicą…

***

Są jednak zawody lotniskowe, kluczowe dla naszego bezpieczeństwa i komfortu podróży, choć pozostające w cieniu innych. Jednym z nich jest koordynator obsługi naziemnej (Flight Coordinator/Dispatcher). Kieruje on wszystkimi ekipami obsługującymi samolot.

Na podstawienie schodków i wymianę pasażerów, wyładunek i załadunek bagaży, tankowanie oraz czynności serwisowe ma niewiele czasu.

Jego praca przypomina tę na pit stopie w Formule 1. Po upływie niecałych 30 minut postoju maszyny na płycie samolot musi być w pełni zamknięty, sprawdzony i gotowy do startu.

Koordynator przemyka między zapracowanymi ekipami z charakterystyczną teczką z dokumentami i radiem służącym do łączności. Koordynatora dostrzec możemy też ze słuchawkami na uszach, podpiętego kablem do kokpitu, gdy wyprowadza samolot ze stanowiska, pozostając w łączności z kapitanem. Nadzoruje wtedy tor wypychania maszyny i asystuje przy uruchamianiu silników samolotu.

Z pokładu samolotu ciężko go dostrzec. A to od niego zależy jakość wykonania zadań przydzielonych pracownikom, to on odpowiada za bezpieczeństwo.

Czytaj więcej, a dowiesz się jak dokładnie wygląda praca koordynatora obsługi naziemnej na lotnisku.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Przemysław Śliwiński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.