W porcie w Kołobrzegu powstanie terminal pasażerski. Kolejny etap przygotowań

Czytaj dalej
Fot. ZPM
Monika Makos

W porcie w Kołobrzegu powstanie terminal pasażerski. Kolejny etap przygotowań

Monika Makos

Zarząd Portu Morskiego przechodzi do kolejnego etapu przygotowań do budowy terminala. ZPM pyta banki o kredyt na szacowaną na, bagatela, 35 milionów złotych inwestycję.

Do 4 sierpnia Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu czekał na odpowiedź od przedsiębiorców, którzy chcieliby wspólnie z ZPM zainwestować w budowę nowoczesnego terminala pasażerskiego. Koszt jego budowy oszacowano wstępnie na 35 milionów złotych.

Zapytanie na stronie internetowej ZPM opublikował 22 czerwca. Było skierowane właśnie do przedsiębiorców. Jego celem był jeszcze nie wybór partnera, a wyłącznie ustalenie zainteresowania realizacją inwestycji i analizą ewentualnych form, w jakich inwestycja zostałaby wybudowana.

Prezes ZPM jest zmuszony szukać inwestora w prywatnym sektorze, bo planując duże i kosztowne inwestycje musi liczyć się z faktem, że kołobrzeski port nie ma większych szans na dofinansowanie ze środków unijnych. Unia Europejska promuje głównie duże porty o podstawowym znaczeniu dla gospodarki. Na zapytanie ZPM wpłynęła jedna odpowiedź i kilka pytań o szczegóły.

- W międzyczasie dokonaliśmy analizy ekonomicznej i w tej chwili jesteśmy w trakcie rozmów z bankami oraz rozważań o możliwości, by samodzielnie wykonać inwestycję - mówi Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego.

- Czekamy na warunki, jakie postawią nam banki dotyczące zabezpieczenia. Wtedy też będziemy wiedzieli, czy koszt obsługi tego długu (kredytu - dop. redakcji) będziemy w stanie w pierwszych latach obsłużyć. W drugiej połowie września planujemy ogłosić już zamówienie na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych z przyrzeczeniem realizacji, jeżeli oferta będzie spełniała warunki i będzie atrakcyjna.

Zarząd Portu Morskiego w swoich ambitnych planach ma wsparcie kołobrzeskiego magistratu. Inwestycja ta jest zresztą w wieloletnich planach inwestycyjnych miasta.

- Wspieramy wszystkie nasze spółki w ich planach inwestycyjnych - zapewnia wiceprezydent Kołobrzegu Jerzy Wolski.

- Tak jest i w tym przypadku. Tym bardziej, że ta inwestycja dotyczy dużej przestrzeni publicznej w atrakcyjnym punkcie miasta - mówi.

Terminal pasażerski miałby powstać na terenie portu, przy ul. Towarowej i Portowej. Dziś jest tam parking dla samochodów osobowych i miejsce sprzedaży pamiątek. Terminal ma spełniać szereg różnych funkcji: „Celem projektu jest stworzenie spójnej zabudowy związanej z obsługą funkcji portowych, funkcji usługowych, funkcji parkingowych i funkcji magazynowych” - możemy przeczytać w informacji udostępnionej przez Zarząd Portu Morskiego.

I dalej: „W ramach inwestycji przewidziano również zagospodarowanie terenu wokół budynków, placów publicznych z elementami małej architektury. takie jak ławki, siedziska, fontanna oraz ciągi pieszo - kołowe.

”Powierzchnia komercyjna planowanej inwestycji wynosić ma około 7.500 metrów kwadratowych powierzchni. Zaplanowano też parking na około 750 aut.

Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu ma już gotową wizualizację, która pokazuje jak obiekt mógłby wyglądać (na zdj.). Inspiracją do projektu był złoty bursztyn, wiatr i morskie fale.

Monika Makos

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.