W postpunkowym świecie

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Paweł Gzyl

W postpunkowym świecie

Paweł Gzyl

Kiedy na ekrany zachodnich kin wszedł w 1982 roku „Łowca androidów”, młodzieżowa subkultura była zdominowana przez punkową estetykę. Modne były nastroszone włosy, skórzane kurtki nabijane ćwiekami, przerysowany makijaż. Reżyser filmu wykorzystał te undergroundowe wpływy, by stworzyć niezwykłą wizję przyszłości.

Akcja opowieści Ridleya Scotta rozgrywała się w Los Angeles w 2019 roku - miasto zostało wystylizowane na punkową modłę. Wszystko tonęło w mroku i deszczu, jaskrawe neony oświetlały ciasne i wąskie ulice, którymi snuli się wystrojone w ekstrawaganckie stroje pozbawieni uczuć ludzie. Nie zabrakło również nowoczesnej technologii, która wymykała się spod kontroli, uświadamiając mieszkańcom tego świata ich zdehumanizowanie. Tak narodził się cyber-punk - futurystyczna estetyka, którą potem w literaturze rozwinął William Gibson w „Neuromancerze”, a w kinie choćby bracia Wachowscy w swoim „Matriksie”.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.