W Swarzędzu zniszczono anonim, że nauczyciel Zbigniew A. molestuje uczennice. Prokuratura umorzyła tamtą sprawę

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
Łukasz Cieśla

W Swarzędzu zniszczono anonim, że nauczyciel Zbigniew A. molestuje uczennice. Prokuratura umorzyła tamtą sprawę

Łukasz Cieśla

Strzelał ze staników, próbował pocałować, pytał o życie seksualne, klepnął w pośladki – takie zastrzeżenia 12 lat temu pojawiały się ze strony uczennic pod adresem Zbigniewa A., wówczas nauczyciela w Swarzędzu. Wtedy szkoła zniszczyła anonim, a prokuratura sprawę umorzyła. Zbigniew A. z czystymi papierami został dyrektorem w Poznaniu. Tydzień temu został aresztowany. Tym razem miał molestować uczennice w poznańskim Zespole Szkół Elektrycznych.

W zeszły wtorek policja o 6 rano zatrzymała Zbigniewa A., dyrektora Zespołu Szkół Elektrycznych w Poznaniu. Miał molestować dwie uczennice w swoim gabinecie, dotykać i na siłę je całować, wręczać swój adres e-mail, pytać o życie intymne. Dyrektor trafił do aresztu, nie przyznaje się do winy. Śledczy sprawdzają czy są kolejne pokrzywdzone.

Obecne śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa Poznań Grunwald. Początkowo śledczy mówili nam, że to pierwsze takie postępowanie dotyczące Zbigniewa A. Policjanci, w chwili jego zatrzymania, sprawdzali bowiem „jedynie” okres od roku 2008 do chwili obecnej. Tymczasem, jak ustaliliśmy, w przeszłości prowadzono śledztwo ws. Zbigniewa A.

W 2007 roku inna poznańska prokuratura umorzyła sprawę. Sprawdzano wtedy czy molestował uczennice w Swarzędzu. Dotarliśmy do szczegółów śledztwa umorzonego przed 11 laty.

Pracownicy szkoły ze Swarzędza zniszczyli anonim na Zbigniewa A.

W czerwcu 2006 roku do ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu trafił anonim. Ze skargi wynikało jakoby Zbigniew A. molestował uczennice. Trzy pracownice szkoły - dwie ówczesne panie wicedyrektor oraz pani pedagog szkolny - podjęły decyzję o zniszczeniu anonimu.

Jednak w nowym roku szkolnym, w październiku 2006 roku, sprawa wróciła. Uczennice zwierzyły się nauczycielce prowadzącej kółko taneczne, że pan od geografii dziwnie się zachowuje. Pozwala uczennicom palić papierosy, wulgarnie się odzywa, a jedną z nich próbował dotknąć i pocałować.

Zbigniew A. został wtedy wezwany na spotkanie do dyrektora. Rozmowa odbyła się w kilkuosobowym gronie. Była jeszcze szkolna pedagog i wspomniana nauczycielka zajmująca się kółkiem tanecznym. Nauczyciel zaprzeczył zarzutom nastolatek. Ale niebawem w „Głosie Wielkopolskim” ukazał się artykuł opisujący sytuację w szkole. Pojawiła się też informacja, że do wszystkich poznańskich mediów trafił list rodziców i absolwentów ws. zachowania wspomnianego nauczyciela. Kilka dni po artykule, dyrekcja zawiadomiła organy ścigania. Sprawę zaczęła wyjaśniać Prokuratura Rejonowa Poznań Wilda.

Schowaj majtki, jaki masz rozmiar stanika - tak do nas mówił

Śledczy dotarli do ośmiu uczennic. Sześć dziewcząt, które zwierzyły się opiekunce kółka tanecznego, zeznało, że nauczyciel, na lekcjach i przerwach, zaczepiał je z podtekstem seksualnym. Wchodził też na zajęcia kółka tanecznego. Komentował ich stroje, a w czasie treningu wołał „bardziej się wypnij”, „rozciągnij mocniej te mięśnie”.

- Do mnie na prawie każdej lekcji kierował jakieś uwagi, na przykład schowaj dekolt, bo nie mogę się skupić. Uporczywie przyglądał się mojej pupie i piersiom. Raz usiadł na mojej ławce. Gdy poprosiłam, by tak nie siedział, odpowiedział, że mu „kita nie wystaje”. To było świńskie i niestosowne

– mówiła uczennica nr 1.

W dalszej części artykułu poznasz m.in. relacje innych uczennic, a także dowiesz się, kto bronił nauczyciela i dlaczego niektórzy uważali, że może to być sprawa polityczna.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Łukasz Cieśla

Zajmuję się głównie sprawami kryminalnymi, śledztwami, prokuraturą i procesami sądowymi. Chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy. Czasami piszę o polityce. Jestem współautorem reportaży telewizyjnych w "Superwizjerze TVN".

Wychodzę z założenia, że najciekawsi są ludzie i fakty.

W "Głosie Wielkopolskim" swoje pierwsze teksty opublikowałem jeszcze jako student, latem 2003 roku. Prywatnie jestem pasjonatem sportu pod różnymi postaciami, podróży i Gruzji, do której jeżdżę od kilkunastu lat.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.