W świecie kłamstewek oczywistych

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Jerzy Stuhr

W świecie kłamstewek oczywistych

Jerzy Stuhr

Czy pamięta pan, że w początkach obecnej, amerykańskiej prezydentury zazdrościliśmy tamtejszej prasie, że potrafi oficjalnie liczyć prezydentowi jego kłamstwa każdego dnia i przedstawiać je publicznie? Ale chyba nie miało to żadnego dalszego ciągu? Nikt nie przeżył żadnej kompromitacji, żadnej zmiany obyczajów…

Bo kłamstwo polityczne jest już tak mocno usankcjonowanym pojęciem i metodą porozumiewania się z narodami, że teraz, co najwyżej, może dojść do takich absurdów, że jedna ze stacji telewizyjnych w Ameryce przerywa przemówienie Trumpa - tłumacząc to tym, że nie mogą narazić telewidzów swojej stacji na taki stek kłamstw, które prezydent przedstawia. Czyli telewizja ocenzurowała prezydenta. Media okazały się uczciwsze niż politycy.

To samo stało się w Anglii, kiedy Borys Johnson tak nakłamał, że Daily Telegraph musiał na drugi dzień zamieścić sprostowanie informacji premiera. Czyli dochodzi jednak do takich dziwnych zdarzeń, że prasa wykazuje więcej odwagi cywilnej i etycznego kośćca, niż polityk.

Takie opowiastki są też jakimś komentarzem do polskiego nieszczęścia! Wszak to kłamstwo światowe, które zaistniało - w brudny sposób sankcjonuje polskie kłamstwo. Teraz wszyscy mogą się powoływać na to, że tak wygląda uprawianie polityki. Że to jest zasada. A nasz komentarz do tego jest taki, że jeśli kiedyś się to wszystko u nas wyprostuje i np. znowu będziemy żyć w państwie prawa, praworządnym, gdzie nie oszukują i nie kradną - no załóżmy, że to się kiedyś stanie - to wtedy najtrudniej będzie zlikwidować „rozkłamanie narodu” (socjologowie twierdzą, że będzie to niemal niemożliwe).

Czytaj dalej!

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Jerzy Stuhr

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.