W uczelniach coraz bliżej wyborów rektora

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

W uczelniach coraz bliżej wyborów rektora

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Dwa uniwersytety w regionie na pewno będą miały nowych szefów. W toruńskim UMK o to stanowisko będzie ubiegał się obecny rektor.

Mimo że wybory władz uczelni publicznych odbędą się dopiero na wiosnę, przygotowania do nich rozpoczynają się właśnie teraz. - Mamy już opracowany terminarz - informuje Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zasady wyboru rektora w uczelniach publicznych określa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z nią rektor wybierany jest przez kolegium elektorów, w skład którego wchodzą nauczyciele akademiccy, przedstawiciele studentów, a także pracownicy administracyjni.

W UMK elektorzy zostali już wybrani. Teraz do 26 lutego mogą oni zgłaszać kandydatów na stanowisko rektora. Poznamy ich 26 lutego.

- Obecny rektor UMK pan prof. Andrzej Tretyn potwierdził, że będzie kandydował- mówi Ewa Walusiak-Bednarek. - Na razie innych kandydatów nie ma.

Pierwszą i jedyną kadencję zakończy natomiast prof. Janusz Ostoja-Zagórski, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Powodem jest wiek profesora.

Przepisy mówią bowiem, że o stanowisko rektora może ubiegać się nauczyciel akademicki, który ma nie więcej niż 67 lat i posiada co najmniej tytuł doktora. Granica wieku wydłuża się, jeśli kandydat jest profesorem. Wówczas dopuszczalny wiek to 70 lat.- Terminarz wyborów zostanie niebawem przedstawiony - informuje Małgorzata Jendryczka, rze-cznik UKW. - Na razie nie ma zgłoszonych kandydatów.

Na stanowisko szefa uczelni nie będzie również kandydował prof. Antoni Bukaluk, obecny rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Kończy on bowiem drugą kadencję, a prawo nie pozwala na to, aby ten sam rektor kierował uczelnią przez trzy. W UTP także nie ma obecnie oficjalnie zgłoszonych kandydatów. Wybory odbędą się 15 marca.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.