Bogumił Storch

Wadowice. Za 6 mln zł budują nową siedzibę starostwa, ponieważ urzędnicy nie mieszczą się w starej

Taki budynek powstanie w miejsce starych garaży i hal na ulicy Adama Mickiewicza w Wadowicach. Będzie kosztował ok. 6 mln zł Fot. mat. prasowe Starostwo Powiatowe Taki budynek powstanie w miejsce starych garaży i hal na ulicy Adama Mickiewicza w Wadowicach. Będzie kosztował ok. 6 mln zł
Bogumił Storch

Starostwo Powiatowe chce wybudować sobie dodatkową siedzibę. Ma to być jeden z największych i najbardziej kosztownych projektów od wielu lat. Część mieszkańców uważa, że są pilniejsze wydatki. Urzędnicy tłumaczą, że nowa inwestycja zostanie zrealizowana dla dobra petentów.

Obecnie spora część wydziałów Starostwa Powiatowego w Wadowicach jest rozrzucona po różnych, często bardzo odległych od siebie (nawet o kilka kilometrów) częściach miasta. Są m.in. na ul. Batorego, Mickiewicza czy Kochanowskiego. Na dodatek urzędy i wydziały mieszczą się często w różnych budynkach na tych ulicach. Jest to poważny problem dla mieszkańców.

Chodzenie za pieczątkami

- Wszystkie papiery z powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego do wydziału geodezji i z powrotem trzeba wozić przez całe miasto, żeby dostać odpowiednie pieczątki. To absurd - twierdzi Maciej Strzelnicki, przedsiębiorca ze Śląska. Skarżą się też starsi mieszkańcy. - Z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie do głównej siedziby starostwa musi się przejść przez ulicę, a potem jeszcze dostać się na wyższe piętra, a przecież nie zawsze działa tam winda - dodaje Stanisława Bauc, emerytka.

Ciasnota w powiatowych instytucjach dotyka też samych urzędników. Z roku na rok jest ich coraz więcej, a miejsca coraz mniej. - Dokumenty, które musimy gromadzić, bo tego wymagają od nas przepisy, zalegają we wszystkich pokojach starostwa, a nawet na korytarzach, bo nie mamy ich już gdzie upychać. Przez to w pokoju ledwo mieszczę się ja i petent - przyznaje jeden z ponad dwustu, pracujących w gmachu przy ulicy Batorego, powiatowych urzędników.

Urząd zamiast garaży

Czytaj więcej:

 • Jak będzie wyglądał nowy budynek starostwa w Wadowicach?
 • Sam budynek powstanie niemal błyskawicznie. Kiedy?
Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Bogumił Storch

Urodzony w Makowie Podhalańskim (rocznik 1978) reporter wadowickiego oddziału Gazety Krakowskiej, portalu wadowice.naszemiasto.pl i portalu gazetakrakowska.pl. Nominowany do Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Dziennikarz lokalny. Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla mediów lokalnych za najlepsze publikacje w kategorii Dziennikarstwo Śledcze.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.