Sprzątanie, porządkowanie nagrobków, pielęgnacja terenów zielonych, usługi remontowo-budowlane, produkcja ozdób oraz robienie półproduktów do różnego rodzaju wiązek przewodów to zadania, którymi na co dzień zajmują się pracownicy spółdzielni socjalnej „Wspólny Sukces”. W ten sposób działa już pięć lat.
Spółdzielnia z Wągrowca zatrudnia osoby niepełnosprawne i narażone na wykluczenie społeczne.
- W ten sposób chcemy dać szansę osobom niepełnosprawnym na aktywizację zawodową i realne zaistnienie na rynku pracy. Spółdzielnia jest stale wspierana poprzez zlecanie wykonania publicznych usług
- mówi Ewa Roman, która od samego początku jest prezesem spółdzielni. - Pamiętajmy, że osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, bezrobotne i niepełnosprawne trzeba wspierać nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem - dodaje.
„Wspólny Sukces” został założony przez samorządy gminy Wągrowiec i powiat wągrowiecki. Inicjatorką jej powstania była śp. Irena Wojewódzka-Kucz, była prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na rzecz Chorych Niepełnosprawnych i ich Rodzin „Rehabilitacja” im. Karola Marcinkowskiego. To u niej rozpoczęły się pierwsze rozmowy na temat powstania i struktury spółdzielni. I tak 5 lat temu uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przed podjęciem pracy w spółdzielni zostali przeszkoleni z zakresu BHP i uzyskali zdolność do pracy. „Wspólny Sukces” powoli zaczął rozpościerać skrzydła.
- Pracownicy spółdzielni socjalnej, pomimo swoich codziennych zmagań ze zdrowiem, w pracy dają z siebie naprawdę wiele. Obserwując ich pracę można zauważyć dokładność, zaangażowanie, a nawet i zadowolenie
- mówi prezes. - Każdy pracownik stara się wykonać przydzielone mu zadanie najlepiej jak potrafi. Oni wierzą w to, że praca w Spółdzielni “Wspólny Sukces” jest dla nich szansą doskonalenia się i możliwością rozwoju nowych perspekty. Spółdzielnię socjalną tworzy zgrany i zadowolony zespół, który wierzy, że dzięki wspólnej pracy można osiągnąć wszystko - dodaje.
Na pytanie, jak „Wspólny Sukces” działa, odpowiedź brzmi: praca, zaangażowanie, spółdzielczość, wytrwałość, dokładność i upór. - Cechy te pomagają nam pozyskiwać klientów, ułatwiają nam prace z naszym biznesowym partnerem oraz zachęcają wielu klientów do powrotu i ponownego skorzystania z naszych usług - mówi szefowa.
Obecnie spółdzielnia zatrudnia 30 osób (w tym 21 kobiet) z niepełnosprawnością, które we „Wspólnym Sukcesie” znalazły nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy, ale pewność siebie i przyjaciół. Siedziba spółdzielni znajduje się przy ul. Janowieckiej w Wągrowcu.