Daniel Dreyer

Wakacje w Grudziądzu. Przewodnik po ośrodkach nad Rudnikiem [mapa interaktywna]

Wakacje w Grudziądzu. Przewodnik po ośrodkach nad Rudnikiem [mapa interaktywna] Fot. Piotr Bilski
Daniel Dreyer

W jakich godzinach strzeżone są plaże nad jeziorem Rudnik? Co oferują ośrodki wypoczynkowe? Jak do nich dojechać? Oto nasz przewodnik.

- Znalazłam pracę nad morzem, ale dopiero na sierpień. Początek wakacji spędzę w Grudziądzu. Jeśli będzie dobra pogoda, to nad Rudnikiem - mówi Anna, uczennica IV LO.

- Dobra pogoda? Pewnie, że będzie! - zgodni są szefowie grudziądzkich ośrodków wypoczynkowych. Przynajmniej takie mają nadzieje, bo do sezonu dobrze się przygotowali.

Sezon otwierają Biegiem Trzech Plaż

Najlepszą infrastrukturą nad Jeziorem Rudnickim Wielkim dysponuje plaża miejska prowadzona przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku. Ośrodek ten administruje też plażą „Dziką”.

- Mamy 24 ratowników wodnych, dzięki czemu strzeżone będą wszystkie nasze plaże - mówi Izabela Piwowarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku. A na myśli ma obie plaże nad Rudnikiem oraz plażę nad jeziorem i baseny odkryte w Tarpnie.

W ramach przygotowań do sezonu letniego na plaży miejskiej oraz basenach zamontowano nowe zjeżdżalnie dla dzieci. Codziennie z wyjątkiem niedziel odbywać się tutaj będą zajęcia rekreacyjne dla osób w każdym wieku, m.in. nordic walking, aerobik, szkółka pływacka. - Niektóre z tych zajęć są darmowe. Za udział w innych pobieramy niewielkie opłaty – dodaje dyrektor Piwowarska.

Na plaży miejskiej już działa wypożyczalnia kajaków (8 zł za godzinę), łódek (od 7,50 zł/godzina) i rowerów wodnych (12,50 zł/godzina).

Otwarcie sezonu na plaży „miejskiej” będzie huczne. W niedzielę od g. 10 trwać tutaj będzie festyn, towarzyszący VI edycji Biegu Trzech Plaż. Zaplanowano m.in. pokazy i koncerty. Gościem honorowym biegu będzie Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski w chodzie sportowym.

Na „Delfinie” początek wakacji w barwach tęczy

Uboższą infrastrukturą dysponuje Gminny Ośrodek Wypoczynkowy „Delfin”, położony tuż za rogatkami miasta.

- Nasi ratownicy są w pełnej gotowości. Kąpiących się będą strzegli codziennie w g. 9.30-20 - mówi Krzysztof Klucznik, szef GOW „Delfin”. W tym ośrodku w ostatnim czasie zamontowano nowe zjeżdżalnie dla dzieci oraz zadaszenie przy barze. Działa już wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Na dobry początek sezonu, już w tę sobotę, zaplanowano Holi Festival Poland. Będzie trwał od g. 16 do 21. To impreza, podczas której uczestnicy tańcząc do muzyki podawanej przez didżeja uczestnicy będą obsypywali się kolorowymi proszkami. - Będzie bardzo wesoło! - zapowiada Krzysztof Klucznik, szef ośrodka „Delfin”.

Nowa plaża na mapie jeziora

W sobotę rusza też sezon na plaży utworzonej niedawno przy hotelu „Rudnik”, a dokładniej przy barze "Przystań", który powstał w dawnym budynku sekcji żeglarskiej. - Można tutaj kupić dania typowe dla małej gastronomii. Oferujemy też wypożyczalnię leżaków, parasoli, kajaków i rowerów wodnych - mówi Patrycja Wakowska, menadżer hotelu.

Plaża ma charakter otwarty dla wszystkich chętnych, nie tylko gości hotelu. Wstęp jest bezpłatny, ale nie będzie tutaj ratowników wodnych.

Bez nadzoru ratownika

Miejsc, w których wskoczyć można do Rudnika jest jeszcze kilka, ale są one pozbawione i infrastruktury, i – co najważniejsze – nie spotkamy tam ratowników. Najpopularniejszą z takich plaż jest „Wypływ”, położona przy ujściu rzeczki Rudniczanki. Tutaj odpoczywają przede wszystkim grudziądzanie z pobliskich ogrodów działkowych oraz osiedla Mniszek.

Autobusem „R” na plażę

Od soboty 24 czerwca przez całe wakacje do największych ośrodków wypoczynkowych nad Rudnikiem codziennie będzie można dojechać autobusami linii sezonowej „R”.

- Odjazdy z al. 23 Stycznia w centrum miasta zaplanowano na g.: 9, 10, 11.15,12.15, 13.15, 14.15, 15.15, 16.15, 17.15, 18.30, 19.30, 20.35.
- Powroty z ośrodka "Delfin" nad Rudnikiem o g.: 9.30, 10.30, 11.45, 12.45, 13.45, 14.15, 15.45, 16.45, 17.45, 19, 20.05, 21.05.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.