Katarzyna Tokarczyk

Walcząc o odszkodowanie za drogę, którą 19 lat temu przejęła gmina, zablokowali remont

Do miejsca, w którym stoi pani Bernadetta, wymieniono asfalt. Dalej już jej rodzina zastawiła drogę autem. Prac nie dokończono Fot. Katarzyna Tokarczyk Do miejsca, w którym stoi pani Bernadetta, wymieniono asfalt. Dalej już jej rodzina zastawiła drogę autem. Prac nie dokończono
Katarzyna Tokarczyk

Państwo Bernardetta i Franciszek (nazwisko do wiadomości redakcji) z ul. Topolowej w Tęgoborzu walczą z gminą o odszkodowanie za 300 metrów drogi, które, ich zdaniem, należą do nich. Tymczasem gmina zaczęła bez ich zgody wymieniać nawierzchnię. Zablokowali roboty, stawiając w poprzek drogi samochód. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę urzędników na nierozwiązany od lat problem.

Droga, o której mowa, zaczyna się u zbiegu ulic. Topolowej i św. Floriana, a kończy się ślepo. Państwo L. mają sąsiadów po obu jej końcach.

Cała droga jest we władaniu gminy Łososina Dolna, ale zdaniem państwa Bernadetty i Franciszka, kwestia własności 300-metrowego odcinka nie jest uregulowana, bo do tej pory drogi nie wytyczono.

Niech nam gmina zapłaci

- Teraz droga ma trzy metry szerokości i utwardzoną nawierzchnię. Zrzuciliśmy się na to i robiliśmy ją sami w czynie społecznym z sąsiadami - mówi pani Bernardetta. - Jeśli gmina chce, żeby droga, która przechodzi przez nasz grunt była jej własnością, powinna nam zapłacić odszkodowanie. Płacimy podatek za ten teren - zapewnia.

Tymczasem przyjechały maszyny i rozpoczęło się poszerzenie drogi i wylewanie asfaltu.- Pojawili się drogowcy, więc zablokowaliśmy nasz odcinek, żeby nie mogli przejechać. Tak robiliśmy kilka razy, bo chodzenie po urzędach nic nie daje - przekonuje pani Bernadetta.

Wezwano policję i roboty wstrzymano.

Gmina ma prawo do tej drogi

Zastępca wójta gminy Łososina Dolna Adam Wolak zna sprawę działki wpisanej do ewidencji gruntów pod numerem 297. Zapewnia, że rodzina z ul. Topolowej nie płaci podatku za grunt zajęty pod tę drogę.

- Twierdzenie, że droga, która jest częścią tej działki na wysokości posesji tych państwa stanowi ich własność, nie jest poparte żadnymi dokumentami. Droga ta została uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Nowym Sączu z dnia 21.12.1988 r. zaliczona do kategorii dróg publicznych jako droga gminna, nadano jej wtedy numer i nazwę Tęgoborze - Kapłoniec - Białawoda. Gmina Łososina Dolna zgodnie z przepisami włada działką, na której znajduje się droga na zasadach samoistnego posiadania - wyjaśnia zastępca wójta.

Oznacza to, że gmina włada działką, na której znajduje się droga tak, jakby była jej właścicielem. Prawo polskie mówi, że można być posiadaczem samoistnym, nie będąc równocześnie właścicielem terenu.

Czytaj więcej:

 • Za późno na odszkodowanie
 • Finał konfliktu będzie w sądzie
Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Tokarczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.