Wasyli Kryczewski i jego związki z cerkwią w Łabowej

Czytaj dalej
Fot. Henryk Bielamowicz/Wikimedia Commons
Tomasz Jacek Lis

Wasyli Kryczewski i jego związki z cerkwią w Łabowej

Tomasz Jacek Lis

Podróżując po Sądecczyźnie można natknąć się na różnego rodzaju perły architektoniczne. Czasem będą to dwory, lub pałace (najczęściej w postaci lepiej lub gorzej zagospodarowanych ich pozostałości), najczęściej jednak budynki sakralne - kapliczki i kościoły. Jedna z takich perełek sztuki sakralnej znajduje się we wsi Łabowa w powiecie nowosądeckim. Jest to dawna cerkiew pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy, która po wysiedleniu tamtejszych Łemków (przed wojną większość mieszkańców wsi stanowili greko-katolicy) służy dziś katolikom.

Świątynia zbudowana została w 1784 roku z fundacji Lubomirskich. Wewnątrz zachowała się oryginalna kamienna posadzka i ołtarz główny murowany z białego kamienia, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku. Jest też figuralno-ornamentalna polichromia z 1944 roku. W popularnych informatorach można znaleźć informacje, że jest ona autorstwa Wasyla Kryczewskiego. Na tym właściwie kończą się informacje zarówno o autorze, jak i jego dziele. Dlatego też chciałbym dzisiaj nieco miejsca poświęcić na przywołanie sylwetki wybitnego ukraińskiego malarza, a także jego związkom z Łabową.

Artystyczna dusza

Kryszewski urodził się w 1873 roku w wielodzietnej rodzinie żydowskiego lekarza Grigorija Kryszewskiego, który przeszedł, zapewne za namową ukraińskiej żony, na greko-katolicyzm. Chłopiec od najmłodszych lat wykazywał umiejętności artystyczne, podobnie jak jego młodszy brat Fedir - grafik i portrecista.

Mimo artystycznej duszy wpojony przez rodziców pragmatyzm

Czytaj więcej o życiu Kryszewskiego.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Jacek Lis

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.