Widziane z Wawelu: Czy Polsce potrzebna jest nowa konstytucja?

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Bp Tadeusz Pieronek

Widziane z Wawelu: Czy Polsce potrzebna jest nowa konstytucja?

Bp Tadeusz Pieronek

W zasadzie żadna ustawa, a więc także konstytucja, będąca ustawą zasadniczą, nie ma gwarancji, że nigdy nie zostanie zmieniona. Wynika to z bardzo prostej przyczyny, że jest ona dziełem ludzkim, a więc niedoskonałym. Jeżeli nawet sama treść konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. nie uległa zmianie, to jednak obowiązuje ona z 27 poprawkami, które ją uzupełniają.

W Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje Konstytucja z 1997 r., uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzona w powszechnym głosowaniu, podpisana przez prezydenta RP i opublikowana. Jest to dokument, który powstał po wieloletniej dyskusji społecznej, po trudnej debacie parlamentarnej, jako owoc poważnego politycznego kompromisu.
Doszło do niego dopiero po ośmiu latach od przełomu, jaki miał miejsce w 1989 r., kiedy to w Polsce i w Europie doszło do zasadniczych zmian ustrojowych, polegających na odrzuceniu modelu państwa o systemie demokracji ludowej, a jaśniej mówiąc, państwa socjalistycznego, czy komunistycznego i na przyjęciu modelu demokratycznego państwa prawnego, urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej.

Konstytucja z 1997 r. służy Polsce przez blisko dwadzieścia lat, podczas których zgłaszano potrzebę dokonania w niej zmian, chociażby ze względu na przynależność Polski do Unii Europejskiej, a także na jaśniejsze określenie kompetencji niektórych organów państwa.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Bp Tadeusz Pieronek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.