Widziane z Wawelu. Dramaty o 6 rano

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik / Polskapresse
Bp Tadeusz Pieronek

Widziane z Wawelu. Dramaty o 6 rano

Bp Tadeusz Pieronek

Nie ulega wątpliwości, że w przypadkach wyjątkowej wagi, dotyczących przestępców, którzy nie tylko są posądzani w poważne zbrodnie, ale kiedy istnieje także mocne przekonanie, że mogą być uzbrojeni i stanowić dla policji zagrożenie, można, a nawet trzeba użyć środka nadzwyczajnego, jakim jest ich zaskoczenie w momencie, w którym się tego nie spodziewają. Dla oddziałów antyterrorystycznych, przynajmniej w Polsce, jest to godzina szósta rano, kiedy zazwyczaj ludzie jeszcze śpią.

Problemem nie jest to, że takie przypadki się zdarzają, ale to, że coraz częściej słyszymy o stosowaniu takiego rannego najścia na ludzi, którzy nie kwalifikują się jako zbrodniarze czy domniemani przestępcy. Czy ilekroć ktoś naruszy prawo, albo jest o to podejrzany, od razu trzeba wzywać uzbrojonych po zęby ludzi, by go złapać, zakuć w dyby i doprowadzić do prokuratora, przesłuchać i postawić mu zarzuty? To jest sytuacja, którą przypomina strzelanie do wróbla z armaty.

Prawdziwe organy sprawiedliwości nie działają w ten sposób, a jeżeli ktoś nadużywa drastycznych metod, to jest to propagandowa manifestacja jego rzekomej siły, która ma sprawić, że obywatele odbiorą to jako skuteczną walkę z przestępczością. Jak można ocenić wejście uzbrojonego oddziału do mieszkania rodziny z czwórką małych dzieci po to, by na ich oczach o godzinie szóstej rano skuć w kajdany ojca i wyprowadzić go z domu, choć to samo można było osiągnąć przysyłając mu wezwanie ? Nie chodziło o zbrodnię. Czy władza musi stosować stalinowskie metody w tropieniu wróbla, który zrobił coś nagannego?

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Bp Tadeusz Pieronek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.