Widziane z Wawelu. Klęska kłamstwa i sukces prawdy

Czytaj dalej
bp Tadeusz Pieronek

Widziane z Wawelu. Klęska kłamstwa i sukces prawdy

bp Tadeusz Pieronek

Wiadomo, że prawda zawsze zwycięża. Z tego wynikałoby, że kłamstwo, które jest przeciwieństwem prawdy, zawsze przegrywa. Jednak stosunek prawdy do kłamstwa nie jest taki prosty, jakby się wydawało. Prawda, biorąc pod uwagę ocenę moralną, mieści się w kategoriach dobra, kłamstwo w kategoriach zła, ale to nie oznacza, że człowiek nie jest zdolny twierdzić, że białe jest czarne, a czarne jest białe.

Mówienie nieprawdy z intencją oszukania jest wykroczeniem przeciw człowiekowi, a jego ciężar mierzy się naturą prawdy, którą ono zniekształca. Każde kłamstwo zasługuje na potępienie i pociąga za sobą moralny obowiązek naprawienia krzywd, które zostały nim spowodowane. Życie w zakłamaniu jest koszmarem niszczącym przyjaźnie, rodziny, wprowadza głębokie podziały społeczne, niszczy pokój i prowadzi do wojny.

Kłamcom się nie wierzy, bo traci się do nich zaufanie. Wprawdzie istnieje sposób odzyskania utraconego zaufania, ale wymaga on przyznania się do kłamstwa, przeprosin, naprawienia krzywdy i szczerego powrotu do prawdomówności, a nie jest to łatwe. Dlatego też wymyślono metodę przekuwania kłamstwa na prawdę, klęski na zwycięstwo. Tę metodę nazwano kiedyś w Polsce „odwracaniem kota ogonem”. Jest ona stosowana przez kłamców indywidualnych, zbiorowych i kłamliwych polityków.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

bp Tadeusz Pieronek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.