Widziane z Wawelu. Proszę kolejne pytanie

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik / Polskapresse
Bp Tadeusz Pieronek

Widziane z Wawelu. Proszę kolejne pytanie

Bp Tadeusz Pieronek

Zazwyczaj pełnienie funkcji publicznych powierza się osobom, które, najprościej mówiąc, do tego się nadają. Trzeba jednak brać pod uwagę, że dzisiaj zdaje się panować opinia, że każdy obywatel, spełniający warunki prawne, może kandydować nawet na urząd prezydenta, a zatem chyba i na każde inne stanowisko w państwie. Różnorodność funkcji sprawia jednak, że nie każdy, kto ma ochotę objąć jakieś stanowisko, może je otrzymać, a może raczej należałoby powiedzieć, że nie powinien go otrzymać. Niestety, istnieją wyjątki dla tych, którzy należą do lepszego sortu społeczeństwa.

Szczególną rolę w działalności urzędów publicznych i prywatnych instytucji pełnią rzecznicy, czyli osoby wypowiadające się w imieniu tych urzędów i instytucji. Są potrzebni - ich mocodawcy, pełniący wysokie stanowiska, nie mają czasu na bezpośrednie kontakty z dziennikarzami, by ich informować na bieżąco o swojej działalności, ważnej dla publicznej opinii.

Rzecznicy prasowi spełniają też inną ważną rolę - kreują dobrą opinię o tych, komu służą, strzegą ich dobrego imienia. Bywają też często swego rodzaju sitem, oddzielającym ziarno od plew, przesiewającym krążące opinie i oceny tak, by wydobyć z nich prawdę, odrzucić fałszywe zarzuty. Stają się parawanem i osłoną. Z tego jednak nie wynika, że to sito, parawan i osłona mogą być narzędziem ukrywającym prawdę, albo co gorsza, sprzyjać kłamstwu, które jeśli się znajdzie w ustach rzecznika, moralnie go pogrąża, bo któż może zaufać kłamcy?

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Bp Tadeusz Pieronek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.