Widziane z Wawelu. Zamiast dialogu - monolog

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Bp Tadeusz Pieronek

Widziane z Wawelu. Zamiast dialogu - monolog

Bp Tadeusz Pieronek

W polityce zawsze istnieje pokusa szukania winnych i obarczania odpowiedzialnością za obecny stan społeczeństwa, gospodarki i kultury, czy to dawnego systemu, czy obecnych struktur społecznych i nowych prądów kulturowych. Takie podejście jest raczej oskarżeniem demokracji, niż korzystaniem z niej dla dobra wspólnego.

Punktem wyjścia dla dialogu społecznego jest uznanie pluralizmu jako niezbywalnej cechy demokracji. Ani państwo, ani żadne ugrupowanie polityczne nie ma prawa narzucać całemu społeczeństwu określonego modelu demokracji, który powinien zostać wypracowany w dialogu, uwzględniającym prawa, obowiązki oraz specyfikę różnych grup społecznych.

Dialog jest w społeczeństwie pluralistycznym zarówno szansą, jak i koniecznością, pluralizm bowiem jest nie tyle zagrożeniem, ile raczej wyrazem dojrzałości współczesnego człowieka, posiadającego zdolność samodzielnego myślenia i porozumiewania się.

Punktem wyjścia dla każdego dialogu winien być pewien kanon wartości etycznych, bez którego stanie się on metodą oszukiwania rozmówcy. W tym kanonie wartości nie może zabraknąć poszanowania ludzkiej godności partnera dialogu, relacji do prawdy, sprawiedliwości i uczciwości. Skuteczność dialogu jest bardzo ważna, ale nie może ona być jedynym kryterium, tak jak nie godzi się prowadzić dialogu dla niego samego, bez woli uwieńczenia go porozumieniem.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bp Tadeusz Pieronek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.