Wielkanoc w Czechach. Wysmagają dziewczęta i kobiety

Czytaj dalej
Fot. Fot. Jan Kolář
Marek Długopolski

Wielkanoc w Czechach. Wysmagają dziewczęta i kobiety

Marek Długopolski

Czechy. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć biszkoptowych baranków w polewie czekoladowej i pięknie zdobionych pierniczków

Czas… rózg – tak można nazwać Wielkanocny Poniedziałek na Morawach. – Każda fajna dziewczyna powinna zostać wysmagana. To znaczy, że się podoba – „puszcza” oko Ivana. Olga nie protestuje: - Czego nie robi się dla zdrowia i urody. Chłostanie zapewnia też radość życia i wigor, i to na cały rok – śmieje się radośnie.

Nie takie zwykłe rózgi

Nie są to jednak zwyczajne rózgi. – Wierzbowe witki muszą być świeże, elegancko splecione. Nie może też zabraknąć starannie związanej kokardy, a także kolorowych wstążek z bibuły. Smagać trzeba delikatnie, i tylko po łydkach – objaśniają w skansenie w Rožnovie pod Radhoštěm. Tradycyjna pomlaska - czyli smaganie - to jeden z najpopularniejszych zwyczajów wielkanocnych na Morawach.

Od czwartku do soboty w wielu czeskich wioskach słychać też głuchy łoskot. – To dźwięk drewnianych kołatek. Chłopcy chodzą z nimi od domu do domu – przypomina Ivana Bilkova z CzechTourism. W ten sposób zwołują wiernych do kościoła. A co stało się z dzwonami? Te milczą. Na te trzy dni „odleciały do Rzymu” (Wielki Czwartek w Czechach to Zielony Czwartek, a Wielka Sobota zwana jest Białą Sobotą).

Te i inne zwyczaje wielkanocne można będzie poznać także w Rožnovie pod Radhoštěm, najstarszym i największym skansenie Europy Środkowej. Jego gospodarza - między 15 a 17 kwietnia – zapraszają również na naukę trudnej sztuki zdobienia świątecznych pierniczków oraz malowania tradycyjnych pisanek.

Pyszny mazanec

- 2 łyżki rumu, 60 gramów drożdży, opakowanie cukru waniliowego, kilogram mąki krupczatki, 200 gramów masła, 100 gramów rodzynek, pół łyżeczki soli, 4 żółtka, 200 gramów cukru kryształu, 1 łyżeczka skórek z cytryny, a także 400 ml letniego mleka – te składniki wystarczą na stworzenie dwóch solidnych bochenków tradycyjnego ciasta wielkanocnego, zwanego tu mazancem.

Jak go przygotować? – Bardzo prosto. Z drożdży, części mleka, łyżki cukru i łyżki mąki przygotujemy zaczyn. Gdy już będzie gotowy, pozostawimy go do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Pozostałą mąkę, cukier, sól, rodzynki, skórkę z cytryny i cukier waniliowy wymieszamy, następnie dodamy żółtka, resztę mleka, rum, roztopione masło i zaczyn. Wyrobimy gładkie ciasto. Pozostawimy do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na 45 minut. Ciasto podzielimy na dwie części, uformujemy bochenki, umieścimy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryjemy ścierką i pozostawimy jeszcze na 15 minut. Następnie natrzemy oba bochenki roztrzepanym jajkiem, posypiemy migdałami i włożymy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy 10 minut w 200°C. Następnie zmniejszymy temperaturę do 150°C i pieczemy jeszcze około 30-40 minut. Po wystudzeniu trzeba go jeszcze nieco upiększyć, posypując cukrem pudrem. Oto i cała sztuka - zapewnia Anna Gruszczyńska z CzechTourism. - Podaje się go pokrojone na kromki, posmarowane masłem, dżemem lub miodem. Jest pyszne – kusi.

Na wielkanocnym stole nie może też zabraknąć biszkoptowych baranków w polewie czekoladowej, pięknie zdobionych pierniczków. Są też judasze, czyli drożdżowe bułeczki natarte miodem, a także boże łaski – słodkie ciasteczka posypane cukrem pudrem.

Wielkanoc w Czechach jest słodka, a Rožnov pod Radhoštěm nie tak daleko.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mariusz Szczygieł o Czechach: Jedzenie polskie i produkty polskie mają tam bardzo złą sławę

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Marek Długopolski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.