Wielkie manewry wojskowe NATO ruszają już za kilka dni. Będzie głośno!

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Małgorzata Trzcionkowska

Wielkie manewry wojskowe NATO ruszają już za kilka dni. Będzie głośno!

Małgorzata Trzcionkowska

Będą czołgi, śmigłowce, wozy piechoty i wiele innego sprzętu. Ćwiczenia Anakonda 16’ potrwają od 7 do 17 czerwca, przed szczytem NATO.

- Coś się dzieje w wojsku - alarmuje nasz Czytelnik. - Latają jakieś śmigłowce, widać przemieszczający się pociągami sprzęt. Co się dzieje? Czy to jakaś wojna?!

To nie wojna, a zbliżające się wielkie ćwiczenia wojsk sojuszniczych Anakonda 2016. Weźmie w nich udział około 30 tysięcy żołnierzy z 18 państw NATO i z pięciu Państw Partnerstwa dla Pokoju. W całym kraju trenować będą wszystkie rodzaje wojsk, również na Bałtyku.

Od 7 do 17 czerwca na poligonach trwać będą ogromne ćwiczenia Anakonda 16’

Ćwiczenia potrwają od 7 do 17 czerwca. Weźmie w nich udział aż 12 tysięcy polskich żołnierzy, w tym oczywiście z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Będzie ok. 14 tys. Amerykanów, tysiąc Brytyjczyków, ponad tysiąc Hiszpanów, ponad 200 tys. z Niemiec. Przyjadą również wojskowi ze Szwecji, Finlandii, Macedonii, Gruzji i Ukrainy. Główne siły zbiorą się między innymi w Żaganiu, Świętoszowie i Wędrzynie. - Będzie kilka ciekawych pokazów dla prasy - zaprasza podpułkownik Marek Pietrzak, zastępca rzecznika Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych. - Serdecznie zapraszam do Drawska, gdzie będziemy stacjonować.
Oficerem prasowym, koordynującym wszystkie poczynania dla mediów i posiadającym wszystkie wiadomości o działaniach będzie major Adriana Wołyńska z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

leopardy 2A5, którymi dysponuje 34 Brygada Kawalerii Pancernej wypadają bardzo dobrze

Nasi pancerniacy są w świetnej formie i od wielu miesięcy przygotowują się do manewrów. O tym świadczy między innymi trzecie miejsce w niedawnych zawodach Strong Tank Europe Challenge, które odbyły się w niemieckiej bazie wojskowej. Pluton z 34. Brygady Kawalerii Pancernej stanął na podium obok Duńczyków (drugie miejsce) oraz Niemców.

Zawody trwały od 9 do 13 maja

Wzięło w nich udział siedem plutonów czołgów z sześciu państw, m.in. z USA. Każdy z plutonów w ciągu trzech dni rywalizacji miał wykonać strzelanie bojowe z czołgów w obronie, strzelanie w natarciu oraz pokonać trasę, na której rozmieszczone było kilka punktów kontrolnych, gdzie żołnierze wykonywali różne zadania. Na przykład strzelali z broni osobistej. W tej konkurencji uzyskali najlepszy wynik. - To był trudny sprawdzian dla moich żołnierzy. - Powiedział dowódca polskiego plutonu, porucznik Emil Kamiński. - Byliśmy w całkowicie obcym terenie, ale już pierwszego dnia nasi konkurenci przekonali się, że trzeba się z nami liczyć.

Pancerniacy podkreślają, że nasze leopardy 2A5 bardzo dobrze wypadają na tle innych czołgów. Również niemieckich leopardów 2A6. Dowiedli tego podczas
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska Pancerniacy podkreślają, że nasze leopardy 2A5 bardzo dobrze wypadają na tle innych czołgów. Również niemieckich leopardów 2A6. Dowiedli tego podczas zawodów w niemieckiej bazie.

Żołnierze podkreślają też z dumą, że leopardy 2A5, którymi dysponuje 34 Brygada Kawalerii Pancernej wypadają bardzo dobrze na tle sprzętu, którym dysponowali Duńczycy, czy też obok niemieckich leopardów 2A6. O naszym sprzęcie wypowiedział się niedawno Antoni Maciarewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, który stwierdził, że przejęcie niemieckich leopardów było błędem, ponieważ nie otrzymaliśmy do nich pełnej dokumentacji technicznej. Żaden z wojskowych nie chciał oficjalnie skomentować słów ministra, ale z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że gdybyśmy nie dostali pełnej dokumentacji, to przyjęcie czołgów nie byłoby możliwe.

Małgorzata Trzcionkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.