Wieża ciśnień w Toruniu ma szansę na pieniądze na renowację. Musi tylko wygrać konkurs

Czytaj dalej
Fot. Fot. Jacek Smarz
Waldemar Piórkowski

Wieża ciśnień w Toruniu ma szansę na pieniądze na renowację. Musi tylko wygrać konkurs

Waldemar Piórkowski

42 zabytki z województwa kujawsko-pomorskiego, w tym trzy z Torunia, zgłosili mieszkańcy regionu do konkursu „Nasz Zabytek”. Zwycięzca może otrzymać milion złotych na jego renowację.

Wieża ciśnień w Toruniu z szansą na renowację

Wśród zgłoszonych obiektów z Torunia są między innymi ruiny zamku i wieża ciśnień. Zabytki, które przejdą pozytywnie ocenę formalną znajdą się wkrótce na mapie zabytków na stronie Fundacji.

- Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w nasz konkurs i zgłosiły zabytek ze swojej okolicy. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem liczby otrzymanych zgłoszeń, ale także ich jakości. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego zgłaszając bliskie ich sercu zabytki opatrzyli je ciekawymi informacjami historycznymi, pięknymi zdjęciami i świetnymi wstępnymi pomysłami jak dać im nowe życie. Razem ze zgłoszeniami odebraliśmy też pokaźną dawkę dobrej energii – mówi Brygida Ślabska, prezes Fundacji Most the Most.

Głosowali mieszkańcy

W konkursie „Nasz Zabytek” mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego od 29 października do 26 listopada 2021 r. zgłaszali zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Mogły to być tylko obiekty wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków oraz te, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). Komisja konkursowa po sprawdzeniu czy tak jest w rzeczywistości, skontaktuje się z właścicielami zabytków, aby uzyskać od nich odpowiednie dokumenty oraz potwierdzenie chęci współpracy z Fundacją. Na podstawie zebranych informacji, biorąc pod uwagę możliwości realizacji projektu i jego potencjał społeczny po rewaloryzacji, zostanie wyłoniony zwycięski zabytek.

Będzie drugi etap konkursu

Potem przyjdzie czas na wybór jego nowej funkcji społecznej. Lokalne społeczności ponownie zabiorą głos. Podobnie jak w pierwszym etapie konkursu, również w drugim, który rozpocznie się już w przyszłym roku, przez 3 tygodnie będą zbierane pomysły na to, jak lokalna społeczność chciałaby korzystać z wybranego zabytku po jego rewaloryzacji. Wyniki drugiego etapu konkursu fundacja planuje ogłosić w lutym 2022 r. Po podpisaniu umowy właścicielem zabytku, Fundacja przyzna dofinansowanie na rewaloryzację i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 złotych.

[lista]
[*]Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.
[*]Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy.

Pozostało jeszcze 5% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Waldemar Piórkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.