Więźniowie też pójdą dziś na pasterkę

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis

Więźniowie też pójdą dziś na pasterkę

Aleksandra Pasis

Dla kobiet i mężczyzn osadzonych w obu grudziądzkich zakładach karnych przygotowano kolacje wigilijne z tradycyjnym menu.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w więzieniach trwały od kilku dni.

- Panie wykonywały ozdoby i szopki w różnych technikach. Ustrojone jest nimi całe więzienie - mówi ppłk Helena Reczek, zastępca dyrektora Zakładu Karnego nr 1 przy ul. Wybickiego. - By poczuć świąteczny klimat, odbył się już koncert kolęd. Wykonali je uczniowie szkoły muzycznej.

Matki, które odbywają kary ze swoimi dziećmi, w ramach jednego z projektów resocjalizacyjnych, przygotowały spektakl dla maluchów. Został on nagrany na płyty DVD i jako prezent gwiazdkowy trafi do starszych dzieci tych kobiet. Tych dzieci, które przebywają poza zakładem karnym u krewnych czy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Kolacja wigilijna z łamaniem opłatkiem odbędzie się w około 40-osobowych grupach z wychowawcami. - Finałem będzie pasterka, którą zaplanowano na godzinę 22 w kaplicy więziennej. Weźmie w niej udział ponad stuosobowa grupa osadzonych - dodaje ppłk Helena Reczek.

W ZK nr 1 przebywa około 800 więźniarek.

Skazani panowie natomiast w ostatnich dniach dla swoich bliskich, przygotowywali - pod okiem artystów - kartki świąteczne. - Przekazali im je podczas spotkań lub wysłali pocztą - mówi por. Marta Mazurska, oficer prasowy Zakładu Karnego nr 2 przy ul. Sikorskiego.

Tradycyjnie już w okresie świąt osadzeni mają dodatkową godzinę widzenia z najbliższą rodziną.

By w więziennych murach powiało Bożym Narodzeniem, na każdym oddziale została ustawiona choinka.

- W menu kolacji wigilijnej znajdą się też potrawy świąteczne - zapewnia por. Marta Mazurska. - Dla wielu więźniów to trudny czas. O północy osadzeni będą mogli uczestniczyć w pasterce, w kaplicy więziennej.

W ZK nr 2 przebywa około 360 skazanych.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.