Tomasz Jacek Lis

Wincenty Myjkowski z rodu Myjaków był posłem do parlamentu Austrii. Saga Cz. III

Wincenty Myjkowski był posłem w austriackim parlamencie. Działał aktywnie w PSL, gdzie należał do tzw. frondy lwowskiej Wincenty Myjkowski był posłem w austriackim parlamencie. Działał aktywnie w PSL, gdzie należał do tzw. frondy lwowskiej
Tomasz Jacek Lis

Kończąc moją podróż przez dzieje rodziny Myjaków-Myjkowskich ostatnim „przystankiem” jest sylwetka Wincentego Myjaka, syna Antoniego, bratanka Jana, opisanych w poprzednich częściach.

Wincenty Myjak przyszedł na świat w Zagorzynie w 1896 r. Jego ojciec był nauczycielem w niższej szkole rolniczej, p cała rodzina, chociaż można ją określić mianem inteligenckiej, była przywiązana do roli.

W 1899 r. Wincenty zdał maturę w sądeckim gimnazjum i ruszył na studia do Lwowa. Nie udało mu się ich ukończyć. Być może wpływ na to miały jego polityczne pasje, gdyż obok rolnictwa jego wielką namiętnością była polityka. Już jako nastolatek u boku stryja Jana brał udział w spotkaniach politycznych. To właśnie stryj znany na całej Sądecczyźnie poeta ludowy był jego mentorem, wprowadził go do polityki i wspierał przez wiele lat. Już jako 16-latek, wraz ze stryjem miał on brać udział tworzeniu struktur Związku Stronnictwa Chłopskiego.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Jacek Lis

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.