Bogumił Storch

Władza nie oznaczyła parkingu. Obywatel płaci mandaty

W niedzielę 29 stycznia, znak już był. Dwa tygodnie temu ukarano tu ponad 40 kierowców Fot. Bogumił Storch W niedzielę 29 stycznia, znak już był. Dwa tygodnie temu ukarano tu ponad 40 kierowców
Bogumił Storch

Przez brak odpowiedniego znaku przy parkingu przy kościele pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach ponad 40 parafian dostało mandaty po 100 złotych.

Wcale nie musiało dojść do ukarania tylu ludzi mandatami. Urząd Miasta w Wadowicach zapomniał jednak o oznaczeniu zatoczki przy ul. Zielonej, po tym, jak rok temu w pobliżu kościoła wprowadził tzw. strefę zamieszkania. Bez znaku „P” na niebieskim tle dawne miejsca postojowe w świetle przepisów nie są parkingiem.

Paweł Migdałek, szef wydziału ruchu drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Wadowicach tłumaczy, że musieli ukarać kierowców. - Parkując tam łamali przepisy kodeksu drogowego - mówi. Policja o tym, że brakuje tam znaku wiedziała od dawna i interweniowała w Urzędzie Miasta, ale dotąd bezskutecznie.

- Przez opieszałość urzędników ludzie stracili pieniądze. Kto to odda? - denerwuje się Adam Piechniak z Wadowic, jeden z ukaranych kierowców. - Mój samochód nikomu nie przeszkadzał, nie blokował drogi - dodaje rozgoryczony.

Dopiero, gdy kierowcy poszli poskarżyć się do księdza proboszcza Tadeusza Kasperka udało się ruszyć sprawę. Gdy w piątek zapytaliśmy urzędników z wadowickiego ratusza, czy już wywiązali się ze swoich obowiązków, wymijająco odpowiedzieli nam, że takie działania mają zostać podjęte. Wczoraj znak „P” już stał.

Ulice w Wadowicach, m.in : Zielona i Podgórska, już od ponad roku funkcjonują jako strefa zamieszkania. Oznacza to, że można tutaj parkować tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, oznaczonych niebieskim znakiem z literką „P”.

Mandaty dla parafian

Problem w tym, że akurat tu, nie wiadomo dlaczego, administrator drogi, czyli Urząd Miasta takich stref nie oznaczył. Ulice Zielona i Podgórska to wąskie, wybrukowane kostką drogi dojazdowe do kościoła św. Piotra Apostoła.

Od lat podczas mszy świętej w niewielkiej zatoczce parkingowej przy chodniku zawsze stały tu samochody pozostawione przez wiernych, którzy udali się na nabożeństwo.

Przez ostatni rok również nie było problemu z pozostawieniem tu aut, aż do niedzieli, dwa tygodnie temu, gdy ktoś doniósł, że auta parkują tutaj nielegalnie.

W efekcie po jednej mszy, ponad 40 osób, zaraz po wyjściu z kościoła za wycieraczkami swoich samochodów znalazło mandaty. Taryfikator przewiduje w takim wypadku 100 zł, a także trzy punkty karne.

Kierowcy byli tym zdziwieni, bo wcześniej przez wiele lat mogli tu parkować bez problemu, a samochody w żaden sposób nie blokowały przejazdu.

Urzędnicy zapomnieli

W sprawie swoich parafian interweniował proboszcz parafii, ksiądz Tadeusz Kasperek. Pisma z prośbą o wyjaśnienia trafiły do wadowickiej komendy policji i Urzędu Miasta.

- Przyjazd policji spowodowany był donosem, że parafianie źle zaparkowali samochody w zatoczce przy ulicy Zielonej - mówi oburzony ks. proboszcz.

Policjanci tłumaczą, że po prostu trzymali się przepisów. - Dostaliśmy wezwanie, więc musieliśmy tam przyjechać - rozkłada ręce Paweł Migdałek, szef ruchu drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Wadowicach. - Prawo mówi jasno, że w strefie zamieszkania poza wyznaczonym terenem nie wolno parkować na ulicy, a tutaj nie ma takich wyznaczonych miejsc - dodaje szef „drogówki”.

Urząd Miejski zrobił tu specjalną strefę rok temu, ale zapomniano oznaczyć parkingu

Okazuje się jednak, że nie byłoby mandatów, gdyby w zatoczce koło kościoła rok temu, po wprowadzeniu zmian, postawiono znaki, że tutaj są miejsca do parkowania.

Policjanci tłumaczą, że wcześniej wielokrotnie zgłaszali ten problem urzędnikom, ale ci nie reagowali i w końcu, po telefonie o zgłoszeniu złamania prawa przez kierowców, musieli zainterweniować.

Wygląda na to, że wcześniej po prostu przymykali oko na to niedopatrzenie ratusza, stąd przez roku nie karano nikogo za parkowanie w tym miejscu.

W wtorek, 24 stycznia, na wniosek policji, zebrała się w tej sprawie komisja bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego. Po wizji lokalnej i konsultacjach z właścicielami okolicznych terenów, w tym z parafią, komisja zaleciła Urzędowi Miasta ustawienia znaków o „miejscach parkingowych” na ulicach Zielonej i Podgórskiej.

Tym razem Urząd Miasta wywiązał się ze swoich obowiązków i wczoraj, 29 stycznia, znaki były już na swoim miejscu.

Dlaczego jednak trzeba było na to czekać cały rok? W piątek Roman Gawlik z zespołu ds. inżynierii ruchu, transportu i energetyki Urzędu Miejskiego, odpowiedzialny za postawienie znaków był nieobecny.

Mieszkańcy są oburzeni zachowaniem urzędników.

- Każdy urzędnik, który czegoś nie dopilnuje powinien ponosić tego konsekwencje. Na razie jedyni ukarani, to niczemu niewinni mieszkańcy. - irytuje się Paweł Włodarczyk z Wadowic.

Bogumił Storch

Urodzony w Makowie Podhalańskim (rocznik 1978) reporter wadowickiego oddziału Gazety Krakowskiej, portalu wadowice.naszemiasto.pl i portalu gazetakrakowska.pl. Nominowany do Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii Dziennikarz lokalny. Wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla mediów lokalnych za najlepsze publikacje w kategorii Dziennikarstwo Śledcze.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.