Katarzyna Gajdosz-Krzak

Władze miasta chcą powrotu pułku strzelców. Grzegorz Fecko: To brzmi jak hasło wyborcze

Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza, podpisuje się pod apelem poparcia dla lokalizacji jednostki wojskowej w mieście Fot. Fot. UM Nowy Sącz/Monika Zagórowska Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza, podpisuje się pod apelem poparcia dla lokalizacji jednostki wojskowej w mieście
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego przyłączyli się do obywatelskiej inicjatywy, która dąży do ponownej lokalizacji jednostki wojskowej w Nowym Sączu. Inicjatorzy pomysłu odwołują się do tradycji 1. Pułku Strzelców Podhalańskich i podkreślają, że byłby to prestiż dla miasta.

- Po latach demontażu polskiej armii, przychodzi czas odbudowy jej stanu liczbowego, wyposażenia i wzrostu na nią nakładów. Trudno byłoby tej szansy nie wykorzystać - mówił Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza, podczas spotkania komitetu honorowego zawiązanego po to, by podjął starania o przywrócenie w mieście jednostki wojskowej. W jego skład weszło 55 osób, w tym władze Nowego Sącza i ościennych gmin, ale także posłowie, historycy i księża. W poniedziałek apel do premiera i ministra obrony kraju jednogłośnie przyjęli radni Sejmiku Województwa Małopolskiego.

„Odwołując się do tradycji stacjonującej w okresie międzywojennym jednostki (1. Pułku Strzelców Podhalańskich - przyp. red.) stwierdzamy, że przywrócenie jej do Nowego Sącza leży w interesie obronności kraju, jak i sądeckiego regionu, gdzie głęboko zakorzenione są tradycje patriotyczne oraz walk o niepodległość naszej Ojczyzny” - czytamy w apelu z podpisem: „W 100-lecie Odzyskania Niepodległości Zawsze Wierni Sądeczanie”.

Łukasz Połomski, sądecki historyk, który popiera ideę przywrócenia 1. PSP, zauważa, że tradycje wojskowe Nowego Sącza sięgają równo 200 lat.

Utworzenie pułku strzelców jest kluczem do rozwoju miasta czy tylko grą przedwyborczą? O tym w dalszej części tekstu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Gajdosz-Krzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.