Wojewoda nie da kasy na most

Czytaj dalej
Fot. Krystyna Trzupek
Krystyna Trzupek

Wojewoda nie da kasy na most

Krystyna Trzupek

Miasto ogłosiło przetarg na budowę przeprawy ale do prac nie dojdzie, bo nie ma na nie pieniędzy. Mieszkańcy czują się oszukani. - Nie pozwolimy z siebie drwić. Będziemy blokować drogę - mówią.

Były wielkie obietnice i składane deklaracje, a skończyło się na wielkim rozczarowaniu. Mieszkańcy Łososiny Górnej nie kryją oburzenia. Po tym, jak dowiedzieli się, że nie ma pieniędzy na odbudowę mostu w ciągu ul. Michała Dudka w Limanowej, wystawiają nowemu wojewodzie małopolski „czerwoną kartkę”. Czują się oszukani i zapowiadają blokadę drogi.

- Nie mamy dwóch milionów złotych, żeby zrealizować zadanie. Musimy unieważnić przetarg - mówi Wacław Zoń, wiceburmistrz Limanowej. Dodaje, że decyzja została podjęta po tym, jak z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przyszła informacja, że wsparcia finansowego nie będzie.

„Żółta kartka” i obietnica

Most został zniszczony podczas ulew w 2014 roku. Komisja oceniająca straty oszacowała ich wartość poniżej 5 proc. dochodów budżetu miasta, przez co władze Limanowej nie mogły starać się o dotację na nową przeprawę w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych. Przez trzy lata podejmowały starania, by uznana została wyższa wartość szkody.

Dopiero w lutym tego roku pojawiła się nadzieja. Na uszkodzonym moście spotkali się m.in. ówczesny wojewoda małopolski Józef Pilch, burmistrz Władysław Bieda oraz wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Wojewoda nie da kasy na most
Krystyna Trzupek Mieszkańcy zapowiadają, że nie pozwolą zamieść sprawy pod dywan. Dziś to oni wystawiają wojewodzie czerwoną kartkę.

- Ten most powinien być dawno zrobiony, a jest nietknięty. Panie burmistrzu, ja daje panu za to żółtą kartkę. Przez trzy lata nie wpuścić tu mieszkańców? Mnie, jako budowlańcowi i samorządowcowi, serce się kraje - mówił wówczas Józef Pilch. Zapewnił, że razem z wiceministrem Janczykiem znajdzie pieniądze na odbudowę mostu.

Deklarował pokrycie 70 proc. kosztów prac.

Zmiana i brak kasy

W czerwcu na stanowisku wojewody Józefa Pilcha zastąpił Piotr Ćwik, który nie dotrzyma obietnicy poprzednika.

- Na podpisanie umowy wstrzymywaliśmy się do czasu uzyskania obiecanej dotacji - podkreśla wiceburmistrz Zoń. - Teraz wiemy, że jej nie będzie, więc musimy się wstrzymać z inwestycją.

Władze Limanowej nie są w stanie powiedzieć, czy w przyszłorocznym budżecie miasta znajdą się pieniądze na realizację wartej prawie 3 mln zł inwestycji.

Joanna Paździo z biura prasowego wojewody podkreśla, że za podział środków na usuwanie klęsk żywiołowych odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Wojewoda rekomenduje ministrowi zadania, co też uczynił - zapewnia Paździo. - Wniosek jest na etapie rozpatrywania. Należy wziąć pod uwagę, iż ministerstwo szczególną uwagę poświęca obecnie stratom wywołanym przez ostatnie nawałnice, które przeszły przez województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie.

Wojewoda nie da kasy na most
Krystyna Trzupek Poprzedni wojewoda, Józef Pilch (z prawej) w lutym obiecał wsparcie w wysokości 70 proc. kosztów kosztów inwestycji

Tymczasem mieszkańcy wsi Łososina Górna na czele z sołtysem wsi Karolem Golonką, sołtysem i radnym wsi Młynne Leszkiem Twarogiem oraz radną i sołtysem wsi Koszary Zuzanną Kolawą nie zamierzają tak tej sprawy zostawić. - Czujemy się oszukani, złożono nam fikcyjne obietnice, zakpiono z nas - irytuje się sołtys Twaróg.

Zapowiada kolejne interwencje w mediach i telewizji. - Jak to nie pomoże, zablokujemy drogę pod Urzędem Miasta - wtrąca mieszkanka Łososiny Górnej Maria Wróbel.

Krystyna Trzupek

Krystyna Trzupek – Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, diagnozy i terapii pedagogicznej i historii. Dziennikarka i felietonistka ,,Gazety Krakowskiej". Moją pasją jest fotografia i umiejętność ,,czytania między wierszami". Prywatnie jesieniara, uzależniona od aromatu świeżej kawy. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.