Robert Gąsiorek

Wojewoda nie ustąpił i zdekomunizował ulicę Kiernika. Pojutrze patronem zostanie... Kmita

Ireneusz Sobas uważa,że Władysław Kiernik nie powinien dłużej być patronem ulicy. Liczył jednak, że zostanie nim Adam Kiernik Fot. Tomasz Rabjasz Ireneusz Sobas uważa,że Władysław Kiernik nie powinien dłużej być patronem ulicy. Liczył jednak, że zostanie nim Adam Kiernik
Robert Gąsiorek

Olbrzymią burzę w Bochni wywołała decyzja, która odgórnie zmienia patrona jednej z ulic. Po tym jak radni nie chcieli zdekomunizować patrona w osobie Władysława Kiernika, wicewojewoda małopolski wydał zarządzenie, na mocy którego od 1 sierpnia ulica nosić będzie imię poety z epoki renesansu.

- Wyciągnęli Jana Achacego Kmitę, jak króliczka z kapelusza. Podszywany szlachcic bocheński, pisarz, poeta, rajca i burmistrz Bochni. A do tego gorliwy katolik znany z otwartej niechęci do Żydów. Czy zasłużył na swoją ulicę w Bochni? Może i tak, ale nie kosztem Władysława Kiernika - tak na jednym z portali społecznościowych decyzję o zmianie patrona ulicy skomentował Janusz Paprota, znany bocheński historyk.

Dyskusja na temat zmiany nazwy ul. Kiernika w Bochni trwała kilka tygodni. Instytut Pamięci Narodowej uznał bowiem, że Władysław Kiernik po II wojnie światowej stał się działaczem komunistycznym i jednym z liderów Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Bocheńscy historycy oraz mieszkańcy miasta przywołują jednak jego działalność w czasie walki Polski o niepodległość. - Jest to postać niezwykle zasłużona dla Bochni postać. To on organizował pomoc dla legionów polskich czy przejmował władze z rąk austriackich. Gdzie nie sięgnąć do tamtych wydarzeń, przewija się postać Kiernika. To jakaś parodia, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości usuwa się człowieka, który w kwestii niepodległości bardzo się zasłużył - zaznacza Janusz Paprota.

Nie zmienili na wnuka

Sprawa zmiany patrona ulicy mogła zostać już rozstrzygnięta podczas czerwcowego posiedzenia Rady Miejskiej w Bochni. Władze miasta, które również były niechętne zmianie patrona ulicy, chciały znaleźć najlepsze rozwiązanie. Pod głosowanie poddano więc uchwałę, w której zmieniało się tylko imię patrona ulicy.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • czym zasłużył się dla miasta wnuk Władysława Kiernika? 
 • jakie dalsze kroki w tej sprawie podejmie magistrat? 
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Robert Gąsiorek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.