Piotr Subik

Wstęga Pamięci musi stanąć pod Wawelem

Tak ma wyglądać pomnik Armii Krajowej w Krakowie Fot. fundacja wstęga pamięci Tak ma wyglądać pomnik Armii Krajowej w Krakowie
Piotr Subik

Inicjatywa. Wielka mobilizacja środowisk patriotycznych w obronie pomnika Armii Krajowej. Zwolennicy jego budowy zapalą w sobotę znicze na bulwarze u stóp Wawelu.

Czytaj także: Weterani mają prawo do pomnika pod Wawelem

„Stańmy murem za AK” - pod takim hasłem zapowiadana jest na sobotę manifestacja poparcia dla budowy pomnika Armii Krajowej na bulwarze Czerwieńskim. U stóp Wawelu spotkać się mają m.in. członkowie Stowarzyszenia Małopolscy Patrioci, a także osoby zaangażowane w ideę „Wstęgi Pamięci”, bo takim mianem określa się monument ku czci bohaterów AK, który ma stanąć w Krakowie. Przyjdą też zapewne zwykli mieszkańcy, zainteresowani tym, aby jak najszybciej Kraków oddał hołd bohaterom polskiego podziemia.

- Władze miasta dały słowo weteranom, że pomnik powstanie pod Wawelem. Żądamy, żeby się z niego wywiązały. Jeśli ktoś chciał protestować, to był na to czas kilka lat temu. Planów budowy pomnika w tym miejscu nikt przed nikim nie ukrywał - mówi Adrian Handzel ze Stowarzyszenia Małopolscy Patrioci. I dodaje, że zaplanowane na sobotę zapalenie zniczy na bulwarze Czerwieńskim ma na celu pokazanie władzom Krakowa, że obywatele tego miasta w pełni popierają inicjatywę „ostatnich żyjących bohaterów”.

Akcja środowisk patriotycznych to odpowiedź na protest z początku października, który do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego skierowali miejscy aktywiści, m.in. ze stowarzyszeń Funkcja Miasto i Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Napisali m.in.: „(...) Pomnik ten nieodwracalnie zmieni wielofunkcyjną i arcyważną dla krakowian przestrzeń publiczną, zasłaniając przy tym częściowo widok na Wawel”.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Kiedy zrealizowany będzie pomysł?
 • Jak dokładnie będzie wyglądał pomnik?
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.