Paweł Gzyl

Wszystkie odcienie jesieni w nowych filmach

Janusz Gajos świetnie odnajduje się jako arcybiskup w filmie „Kler” - już 28 września w kinach Fot. Bartek Mrozowski Janusz Gajos świetnie odnajduje się jako arcybiskup w filmie „Kler” - już 28 września w kinach
Paweł Gzyl

Wakacje właśnie się skończyły - nic więc dziwnego, że dystrybutorzy mają już dokładnie zaplanowane, jakie filmy zobaczymy tej jesieni w kinach. Będą to zarówno polskie nowości, jak i przeboje rodem prosto z Hollywood.

W drugiej połowie tego miesiąca do kin wejdą dwa ważne polskie filmy zrealizowane przez wybitnych reżyserów: „Kamerdyner” i „Kler”.

Ten pierwszy to nowe dzieło Filipa Bajona - trwająca dwie i pół godziny opowieść o losach Kaszubów na początku XX wieku. Fabuła jak z powieści Rodziewiczównej: młody chłopak z ludu zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę i zakochuje się z wzajemnością w wychowanicy. Co z tego wyniknie? Tego dowiemy się już 21 września. W rolach głównych zobaczymy krakowską aktorkę Annę Radwan oraz Sebastiana Fabijańskiego, Mariannę Zydek, Janusza Gajosa, Borysa Szyca i Kamilę Baar.

28 września premierę będzie miał otoczony aurą skandalu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser „Wołynia” i „Drogówki” tym razem postanowił wydobyć na światło dzienne przewinienia polskich księży. Jeden opływa w luksusach, drugi robi karierę w Watykanie, a trzeci - pożąda żonę bliźniego swego. W rolach głównych: Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik i Jacek Braciak.

Czytaj więcej:

 • Aż 30 milionów złotych wyłożono na film, który ma stanowić jeden z najważniejszych elementów celebracji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
 • Pod koniec roku powróci na ekrany kin jeden z najważniejszych bohaterów powieści dla młodzieży - Robin Hood
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.