Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wybory samorządowe pełne nowości. Będą duże kłopoty?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Krzyżanowski
Grzegorz Skowron

Wybory samorządowe pełne nowości. Będą duże kłopoty?

Grzegorz Skowron

Przezroczyste urny, osobne komisje do przeprowadzenia głosowania i osobne do późniejszego policzenia głosów, głosowanie korespondencyjne tylko dla niepełnosprawnych, możliwość postawienia w kratce przy nazwisku wybranego kandydata innego znaku niż tylko krzyżyk - to najważniejsze zmiany dotyczące przeprowadzania wyborów, które mają obowiązywać już podczas jesiennych - samorządowych.

- Będą duże kłopoty - słyszymy od urzędnika od lat pracującego przy wyborach. A to dlatego, że te samorządowe są najtrudniejsze do przeprowadzenia (wybieramy radnych trzech szczebli i szefów gmin) i to one mają być przeprowadzone na nowych zasadach, przy nowych komisarzach i nowych urzędnikach wyborczych. Wprawdzie przechodzą oni intensywne szkolenia, ale dopiero rzeczywistość zweryfikuje, czy sobie poradzą.

Godzina „W” to 21 października - taki termin wyborów wyznaczył premier.

Teoretycznie były trzy możliwe terminy wyborów samorządowych: 21 lub 28 października albo 4 listopada. Mateusz Morawiecki zarządził głosowanie w pierwszym z nich.

Powód? Trzeci termin przypadnie na weekend związany ze Świętem Zmarłych, wiele osób nie będzie miało czasu na pójście do urn wyborczych. Z kolei drugi to niedziela, w której zmienia się czas letni na zimowy, a do tego ewentualna druga tura musiałaby się odbyć 11 listopada.

Mało czasu dla komitetów

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Jakie byłyby konsekwencje z wyznaczenia daty wyborów na 21 października?
 • Na czym polegają zmiany w kodeksie wyborczym?
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskkiego, zajmujący się polityką, samorządem i budownictwem

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Nie ma co narzekać na nowe zasady - przecież to wszystko dla społeczeństwa - wyłącznie kolejna dobra zmiana ... Jak głosowaliśmy, tak teraz mamy.

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.