Bogusław Kwiecień

Wyciągnęli z szuflady plany budowy kopalni Przeciszów. To efekt Programu dla Śląska premiera Mateusza Morawieckiego

Branża górnicza nie zrezygnowała ze swoich planów w Przeciszowie. Teraz może liczyć na poparcie rządu, który wrócił do nich w „Programie dla Śląska” Fot. 123rf Branża górnicza nie zrezygnowała ze swoich planów w Przeciszowie. Teraz może liczyć na poparcie rządu, który wrócił do nich w „Programie dla Śląska”
Bogusław Kwiecień

Powrócił temat kopalni Przeciszów. Projekt budowy spółki Kopex Ex-Coal znalazł się w ogłoszonym niedawno przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programie dla Śląska”. Wśród mieszkańców Przeciszowa pomysł też ma wielu zwolenników.

Blisko dwa lata temu plany budowy kopalni Przeciszów trafiły do szuflady. Teraz wracają po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programu dla Śląska”, w którym znalazł się m.in. właśnie projekt nowego zakładu wydobywczego w Przeciszowie. Wśród mieszkańców gminy ciągle jest wielu zwolenników tej inwestycji. - To jest szansa na prawdziwy rozwój naszej gminy i dobrze płatną pracę na miejscu - uważa Maciej Kowalczyk, jeden z mieszkańców.

W regionie wielu ludzi zatrudnionych jest w górnictwie, ale do pracy muszą dojeżdżać.

W pobliskim Zatorze jest duży pracodawca - park rozrywki Energylandia, który planuje na terenie Przeciszowa budowę nowych atrakcji na obszarze 40 hektarów, ale praca jest tu tylko w sezonie.

- Na rozbudowie Energylandii w tej chwili koncentruje się nasza uwaga - mówi Bogdan Cuber, wójt Przeciszowa. - Poza zapowiedziami premiera Morawieckiego o powrocie do pomysłu budowy kopalni nic na razie więcej nie wiemy - dodaje wójt.

O tym, że branża górnicza nie zrezygnowała jednak tutaj ze swoich planów, może świadczyć fakt, że w samym centrum gminy wciąż istnieje siedziba spółki Kopex Ex-Coal, która kontynuuje prace nad projektem. Wydawało się, że plany budowy kopalni w Przeciszowie pod Oświęcimiem upadły ostatecznie prawie dwa lata temu, gdy spółka popadła w tarapaty finansowe. W końcu czerwca ubiegłego roku większość jej akcji kupiła inna firma ze Śląska - Famur.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jaką opinię o pomyśle mają młodzi ludzie?
 • jakie zagrożenia mogą płynąć z budowy kopalni?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogusław Kwiecień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.