Wizerunek Fryderyka Skarbka zdobi drugą kolekcjonerską dziesięciozłotówkę z serii „Wielcy polscy ekonomiści”. NBP oficjalnie wprowadził ją już do obiegu.
Najwyraźniej w tej branży torunianie mocni byli od zawsze. W ubiegłym roku na pierwszej, otwierającej serię „Wielcy polscy ekonomiści”, srebrnej dziesięciozłotówce znalazł się bowiem inny znany torunianin - Mikołaj Kopernik. Choć do historii przeszedł przede wszystkim jako wybitny astronom, był też uznanym ekonomistą. To właśnie Kopernik opublikował „Rozprawę o biciu monety”, w której udowodnił, że gorszy pieniądz, czyli ten o niższej zawartości szlachetnego kruszcu, wypiera z obiegu pieniądz lepszy, który - ze względu na swoją wartość - będzie gromadzony. W rozwoju myśli ekonomicznej był to krok milowy.
Ojciec chrzestny Chopina
Teraz przyszła kolej na Fryderyka Skarbka, który uznawany jest za ojca polskiej ekonomii - głównie z tego powodu, że nauce o gospodarowaniu nadał wymiar narodowy. Skarbek oczywiście nie jest tak znany jak Kopernik, ale bez wątpienia to bardzo ciekawa postać. Urodził się w 1792 roku w kamienicy przy ul. Mostowej 14 (co upamiętnia skromna tablica) i pierwsze lata swojego życia spędził w Toruniu. Nauki pobierał m.in. u słynnego językoznawcy Samuela Bogumiła Lindego, a także u francuskiego guwernera Mikołaja Chopina, ojca słynnego kompozytora, który swe imię zawdzięczał właśnie Skarbkowi i którego młody Skarbek został ojcem chrzestnym.
Po studiach we Francji Fryderyk Skarbek przez kilkanaście lat wykładał ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim. Opracował pierwsze polskie podręczniki do ekonomii, a za jego najwybitniejsze tego typu dzieło uchodzi dwutomowe „Gospodarstwo narodowe”.
I to właśnie do tej pozycji odniósł się inny torunianin - dr Sebastian Mikołajczak z Zakładu Rzeźby UMK, twórca wspomnianej dziesięciozłotówki z Kopernikiem, któremu Narodowy Bank Polski zlecił także zaprojektowanie monety upamiętniającej Fryderyka Skarbka.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień