Wygiełzów. Wiedźmy i rycerze powrócą na Zamek Lipowiec. Trwa budowa punktu obsługi turystów

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz

Wygiełzów. Wiedźmy i rycerze powrócą na Zamek Lipowiec. Trwa budowa punktu obsługi turystów

Sławomir Bromboszcz

Trwa budowa punktu obsługi turystów na Zamku Lipowcu (gm. Babice). To długo wyczekiwana inwestycja, po zakończeniu której będą mogły tam wrócić popularne imprezy.

Zamek Lipowiec i skansen w Wygiełzowie to bez wątpienia największe atrakcje ziemi chrzanowskiej. W ub. roku odwiedziło je 77 tys. osób. W kolejny latach może zostać przekroczona bariera 100 tys. gości. To m.in. dzięki prowadzonej inwestycji, która ma ułatwić korzystanie z tego miejsca i pozwolić na organizację popularnych imprez, a także nowych wydarzeń.

- To owiane legendami miejsce, które jest idealne do organizacji takich imprez jak Zlot Wiedźm i Czarownic - mówi Marek Grabski, dyrektor Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

W punkcie obsługi turystów znajdzie się m.in. sklepik, kawiarnia z tarasem i toalety. Budynek będzie mieć powierzchnię 260 metrów kwadratowych. Wykonany zostanie z kamienia, szkła i drewna, tak by wkomponowywać się w otoczenie zamku. Odnowiony zostanie sąsiadujący z budowlą mur oraz zrewitalizowany teren podzamcza. Wykonane zostaną także dwa zbiorniki, jeden na nieczystości, drugi pełnić będzie funkcję przeciw pożarową.

Przy okazji inwestycji zostały wykonane wykopy archeologiczne. W górnych warstwach znajdowały się pozostałości po poprzednim remoncie przeprowadzonym w latach 60-tych. Znaleziono monety z XX wieku oraz fragmenty pocisku moździerzowego.

Inwestycja jest trudna pod względem logistycznym. Prace prowadzone są w rezerwacie przyrody, dojazd ciężkiego sprzętu z uwagi na wąską bramkę do zamku i drogę jest niemożliwy. Wykonywane są zatem bardziej tradycyjnymi metodami. Mają zakończyć się jesienią, prawdopodobnie w listopadzie.

Koszt inwestycji to 1,58 mln zł. Realizowana jest ona w ramach większego zadania „Zachowanie, restauracja i prezentacja autentyzmu Zamku Lipowiec i rozwój Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie”. Pieniądze pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Czas na konserwację zamku

Kolejną inwestycją realizowaną w ramach tego zadania ma być konserwacja zamku. Ogłoszony został już trzeci przetarg, gdyż w poprzednich nie udało się wyłonić wykonawcy. Oferowane przez nich stawki zdecydowanie przekraczały środki zarezerwowane na ten cel.

Inwestycja ta została podzielona na dwie części. Pierwsza to konserwacja murów zamka i podzamcza - a to duża powierzchnia. Druga to prace wewnątrz zamku. Konserwacji mają zostać poddane otwory okienne, drzwiowe, a także wieża, gdzie m.in. wymienione zostaną schody prowadzące na jej szczyt.

W ub. roku w ramach tego samego zadania skansen wzbogacił się o spichlerz z Bobrka. Budynek znajduje się obecnie w trakcie adaptacji. Parter został już udostępniony, prezentowane są tam m.in. wystawy. Na piętrze znajdować się będzie magazyn.

Imprezy wrócą na zamek

Rewitalizacja podzamcza pozwoli na ponowne organizowanie tam popularnych imprez. Do 2016 r. odbywał się tam Zlot Wiedźm i Czarownic, który później przeniesiono na deptak w Babicach. W tym roku impreza jednak nie odbędzie się. Podobnie zawieszony został doroczny turniej rycerski. W przyszłym roku obydwie powinny wrócić do kalendarza.

- Będą tam także organizowane nowe wydarzenia. To doskonałe miejsce do kameralnych koncertów - podkreśla Marek Grabski.

Dobrą wiadomością jest również to, że po roku przerwy wraca „Ziemniaczysko pod Lipowcem”, którego organizatorem jest „Lokalna Grupa Działania”. To jedna z największych imprez w regionie. Podczas niej promowany będzie nie tylko lokalny specjał - ziemniaki po cabańsku, ale też folklor. Pojawią się zespoły i koła gospodyń wiejskich. Na scenie gotować będzie Maciej Kuroń, wystąpią Andrzej i Ewa Sikorscy oraz kabaret Marcina Dańca. To wszystko już 1 września.

Z koli już w tę niedzielę o godz. 17 w amfiteatrze w skansenie odbędzie się koncert pt. „Pan Moniuszko zaprasza do tańca” w ramach Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie.

Sławomir Bromboszcz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.