Monika Pawłowska

Wygrali spór o środki na kursy dla uczniów

Uczniowie salezjańskiej szkoły już zdobywają dodatkowe umiejętności. Skończą szkołę mając dwa różne fachy w rękach Fot. Monika Pawłowska Uczniowie salezjańskiej szkoły już zdobywają dodatkowe umiejętności. Skończą szkołę mając dwa różne fachy w rękach
Monika Pawłowska

Sąd przyznał rację starostwu, że powinno dostać pieniądze. Marszałek województwa rozważa odwołanie się od wyroku.

- Na miejscu marszałka spaliłbym się ze wstydu, ale lepiej niech uderzy się w piersi i naprawi błąd - mówi Jarosław Jurzak, wicestarosta oświęcimski po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Krakowie.

Chodzi o siedem milionów złotych na kształcenie zawodowe w ramach trzech projektów, o które starostwo ubiegało się w konkursie, a których Zarząd Województwa Małopolskiego im odmówił. Dzięki nim uczniowie powiatowych szkół mogliby zdobyć dodatkowe umiejętności i kwalifikacje.

Wyrok sądu apelacyjnego

WSA rozpatrzył skargę Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu na rozstrzygnięcia zarządu województwa i uznał, że ocena projektów została przeprowadzona w sposób naruszający prawo i miało to istotny wpływ na wynik ocen.

Zgodnie z regulaminem konkursu na każdym etapie postępowania była możliwość uzupełnienia wniosku, o co nie poproszono, a skargi starostwa nie uwzględniono.

W efekcie wnioski zostały bezprawnie odrzucone, a starostwo pozbawione ponad siedmiu milionów złotych na dodatkowe kształcenie 2107 uczniów i nauczycieli Powiatowych Zespołów nr 2, 3 i 4 w Oświęcimiu, nr 6 w Brzeszczach, nr 10 w Kętach oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Oświęcimiu.

W ofercie były m. in. kurs wózków widłowych, kurs na spawacza i kelnera czy kurs prawa jazdy. Tym sposobem uczniowie dzięki dodatkowym bezpłatnym zajęciom mogliby zostać fachowcami w kilku dziedzinach, co w przyszłości ułatwiłoby im znalezienie pracy.

- Na centra pozostało do podziału jeszcze 23 mln zł, mam nadzieję, że marszałek województwa przywróci nas do konkursu i pieniądze dostaniemy - mówi Jurzak.0

Marszałek analizuje

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego na razie studiuje uzasadnienie wyroku, które otrzymał w czwartek.

- Dlatego decyzja o dalszych krokach, w tym o ewentualnej skardze kasacyjnej do Najwyższego Sądu Administracyjnego, będzie podejmowana po przeprowadzeniu szczegółowej analizy - mówi Tomasz Kobylański z biura prasowego UM.

Salezjanie już kształcą

Wśród 45 placówek z Małopolski, które otrzymały dofinansowanie z puli 140 mln zł, jest m. in. Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Szkoła otrzymała blisko 4,5 mln zł na Salezjańskie Centrum Kompetencji Zawodowych. Nauka trwa.

- W czasie wakacji 32 chłopców odbywa miesięczne staże w zawodach stolarz i mechanik samochodowy - informuje ks. Zenon Latawiec, dyrektor ZSZ TS. Od września ruszą kursy na obsługę obrabiarek sterowanych numerycznie, spawacza, obsługi wózków jezdniowych, diagnozowanie układów elektrycznych i elektronicznych samochodów.

Monika Pawłowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.