Paweł Gzyl

Wzór do naśladowania

Część zdjęć do „Marii Skłodowskiej-Curie” powstała minionego lata na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Fot. Archiwum Część zdjęć do „Marii Skłodowskiej-Curie” powstała minionego lata na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Paweł Gzyl

12 listopada w Bydgoszczy wystartuje 24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie konkurs główny. W tym roku o Złotą Żabę powalczy trzynaście filmów z całego świata - w tym zrealizowana częściowo pod Wawelem koprodukcja Krakowskiego Biura Festiwalowego - „Maria Skłodowska-Curie’’ w reżyserii Marie Noëlle ze zdjęciami Michała Englerta.

- To historia niezwykłej kobiety, która opuszcza ojczyznę i wyjeżdża do Francji, by rozpocząć karierę naukową, a przy tym niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków, miasta intryg, romansów, sztuki i odkryć, które zmieniały świat - zapowiada Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W roli tytułowej występuje Karolina Gruszka. Partnerują jej znakomici polscy aktorzy, m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej, siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat, zagorzały przeciwnik Marii Curie-Skłodowskiej.

Na ekranie pojawią się również aktorzy francuscy, m.in. André Wilms i Charles Berling oraz niemieccy - Sabin Tambrea i Samuel Finzi (znany z kryminalnej serii „Flemming”).

„Maria Skłodowska-Curie” to dramat kostiumowy, w którego przygotowaniu wzięły udział aż cztery kraje: Polska, Niemcy, Francja i Belgia. Projekt filmu został laureatem7. edycji Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej, organizowanego przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie.

Uroczysta premiera obrazu miała miejsce podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, w elitarnej sekcji „Światowe Kino Współczesne”. Na ekrany polskich kin film wejdzie w lutym 2017 roku.

Producentem filmu „Maria Skłodowska-Curie” jest Pokromski-Studio, firma, która na swoim koncie ma m.in. polsko-niemiecki projekt „Zimowy ojciec”. Koproducentami są natomiast P’Artisan Filmproduktion z Niemiec i Sepia Production z Francji.

- Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Regionalny Fundusz Filmowy z Krakowa, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi. Również Krakow Film Commission wsparła realizację filmu - dodaje Karolina Grysiak.

Maria Skłodowska-Curie to jedyna kobieta, której przyznano Nagrodę Nobla dwukrotnie. W 1903 r. razem z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. nagrodzono ją w dziedzinie chemii za prace nad chemicznymi i fizycznymi właściwościami polonu i radu oraz prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych. Noblistka zmarła 4 lipca 1934 r. we Francji w wieku 66 lat na złośliwą anemię o przebiegu piorunującym, poprzedzoną chorobą popromienną. W 1995 r. prochy małżonków spoczęły w miejscu pochówku francuskich bohaterów narodowych na paryskim Panteonie.

- Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą kobietą - jednostkę wybitną, zasługującą na podziw i godną naśladowania - podkreśla reżyserka Marie Noëlle. Zdjęcia do „Marii Skłodowskiej-Curie”, których autorem jest Michał Englert, realizowano w okresie od maja do lipca 2015 roku w Krakowie (m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim), w Łodzi i Łebie oraz w Paryżu, Brukseli i Monachium.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.