Anna Agaciak

Z Mikołajem z bazyliki - oto jakie robią się już w tej chwili pierniki

Bocheńskie pierniki świętomikołajowe są zamawiane przez Urząd Miasta Bochni od 2007 roku. Są rozdawane przez Mikołaja w muzeum i przez burmistrza np. Fot. archiwum UMB Bocheńskie pierniki świętomikołajowe są zamawiane przez Urząd Miasta Bochni od 2007 roku. Są rozdawane przez Mikołaja w muzeum i przez burmistrza np. laureatom konkursów
Anna Agaciak

O piernikach toruńskich wiedzą chyba wszyscy. Tymczasem o bocheńskich, przygotowywanych specjalnie na 6 grudnia, sława się dopiero rozprzestrzenia

Bocheńskie pierniki świętomikołajowe mają nie tylko fantastyczny smak i zapach. Mają też przesłanie. Są ozdobione zdjęciem zachwycającego witraża z bazyliki Św. Mikołaja w Bochni. Przypominają więc, że św. Mikołaj to nie brzuchaty krasnolud z telewizyjnych reklam, ale biskup.

Pierniki te są rozdawane w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni właśnie w Mikołajki. 6 grudnia (środa) we współpracy z Urzędem Miasta Bochnia, rokrocznie organizowany jest tu Bocheński Dzień Świętego Mikołaja. W programie są ciekawe wykłady, występy artystyczne i na koniec wizyta św. Mikołaja, który właśnie obdziela gości muzeum piernikami.

- Na pomysł robienia tych mikołajowych pierników wpadła 10 lat temu Anna Kocot-Maciuszek, wtedy pracownik wydziału promocji Urzędu Miasta Bochnia, a dziś dyrektor domu kultury - przypomina Maria Michalik z wydziału promocji urzędu.

Od tego czasu magistrat rokrocznie ogłasza przetarg na zrobienie pierników, które potem są rozdawane przez muzeum i burmistrza.

W dalszej części tekstu dowiesz się, skąd wziął się pomysł na wypiek pierniczków oraz jaki jest sekret ich wyjątkowego smaku. 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Agaciak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.