Karolina Syjud

Z Mszany Dolnej do Władywostoku legendarną koleją transsyberyjską

Podczas podróży koleją transsyberyjską podróżnicy umilali sobie czas ciekawą lekturą ,,Gazety Krakowskiej”.  Koleją jechali 18 dni. - Kolej transsyberyska Fot. Archiwum prywatne Podczas podróży koleją transsyberyjską podróżnicy umilali sobie czas ciekawą lekturą ,,Gazety Krakowskiej”. Koleją jechali 18 dni. - Kolej transsyberyska to egzotyka i legenda - mówi Szynalik
Karolina Syjud

Czesław Szynalik jest pomysłodawcą akcji Odkryj Beskid Wyspowy i Olimpiady Notarialnej. O niezapomnianych wrażeniach z podróży koleją mówi krótko: To trzeba zobaczyć!

Mszana Dolna - Władywostok w sumie 11 205 km. Łatwiej byłoby samolotem…

Zdecydowanie łatwiej, jednak nam chodziło o przejazd słynną koleją transsyberyjską. Droga powrotna była samolotem i była zdecydowanie szybsza - 8 godzin. Koleją jechaliśmy 18 dni!

Kolej transsyberyjska to środek transportu, czy może coś więcej?

Owszem, dla ludzi tam mieszkających stanowi podstawowy środek transportu. Dla nas to egzotyka i legenda. Już sama myśl, że u nas najdłuższa podróż trwa 12 godzin, a tam jedzie się przez 3-4 dni, spędzając tyle dni i nocy w wagonie - to już robi wrażenie. Dodatkowy klimat nadaje świadomość, że podróżuje się najstarszą i najdłuższą koleją na świecie, którą można jechać jednym ciągiem przez cały kraj, mijając przy tym piękne krajobrazy, miejscami nieskażoną przyrodę, rzeki, poznaje się Rosję od podszewki. Takiej możliwości nie ma nigdzie indziej na świecie. Specyfika kolei transsyberyjskiej wynika też z tego, że w latach 70 do 90-tych, podróżowało nią wielu Polaków. Ludzie wtedy jeździli, zawierali przyjaźnie, bawili się. To właśnie legenda i charakterystyka przejazdu nadaje kolei klimat, a przy tym trzeba zauważyć, że rosyjska kolej jest dobrze zorganizowana i bezpieczna, wiec człowiek dobrze się czuje.

Dobrze zorganizowana, to znaczy?

My jechaliśmy 10-wagonowym pociągiem Kupe, czyli takim z czteroosobowymi przedziałami.

W dalszej części tekstu dowiesz się, z czego Mszana Dolna jest znana wśród Rosjan oraz dlaczego Rosja wciąż zaskakuje - i to coraz bardziej pozytywnie. 

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karolina Syjud

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.