Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Z pamiętnika pułkownika Jana Brzezińskiego. Wigilia ułanów: taka smutna, taka piękna

Czytaj dalej
Fot. Arch. rodzinne Anny i Łukasza Skowron
Adam Wojnar

Z pamiętnika pułkownika Jana Brzezińskiego. Wigilia ułanów: taka smutna, taka piękna

Adam Wojnar

Jak polscy legioniści obchodzili swoje pierwsze święta na obczyźnie, na froncie, dowiadujemy się z pamiętnika pułkownika Jana Brzezińskiego. Do rodzinnych archiwów legionisty dotarł Adam Wojnar.

Zbliża się zima 1914 roku. Od ponad dwóch miesięcy w Karpatach Wschodnich walczy 2 Brygada Legionów Polskich.

Brygada wraca do kraju - tak została ustalona trasa - przez huculskie góry. Szwadronem kawalerii - pełniącym żmudną służbę patrolową na stokach karpackich przełęczy i dolin po węgierskiej stronie gór - dowodzi porucznik Jan Brzeziński.

Brzeziński później zostanie pułkownikiem, przedwojennym burmistrzem Myślenic, a w końcu zginie w Katyniu. Jednak na razie, w roku 1914, w swoim kajecie zapisuje wspomnienia ze swoich pierwszych wojennych świąt.

Czytam je, kartkując zachowane w rodzinnym archiwum pożółkłe stronnice pamiętników ze służby w Legionach. Brzeziński opisuje między innymi:

Od Żyda kupiłem trochę śledzi i parę butelek wódki. Wsiadłem do konia i pojechałem do moich ułanów na przełęczy

- Nadchodziła Wigilia 1914. W Intendenturze Komendy starałem się, aby z tej okazji dostać jakieś fundusze. Powiedziano mi wtedy wprost, abym ...siana kupił, to mi 1000 koron dadzą, tak jak już inne oddziały zrobiły... Gdym się spytał, co znaczy „siana kupił”, nadintendent wytłumaczył mi to bardzo zgrabnie: Weź chłopa jakiegoś ze wsi, niech kwit wystawi, a tak nikt nie zobaczy, ile tego siana konie zjedzą. Nie mogłem się zdobyć na fałszowanie rachunku i w końcu nic nie dostaliśmy.

Czytaj więcej:

  • Pół szwadronu tymczasem w noc narodzin Dzieciątka miało pełnić służbę w górach na przełęczy. Była to najcięższa służba, ułani stali ciągle pod gołym niebem. 
Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Adam Wojnar

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.