Bogumił Storch

Zabici przez Sowietów żołnierze Wehrmachtu zostali ekshumowani

Marcowa ekshumacja szczątków żołnierzy Wehrmachtu, pochowanych w zbiorowej mogile przy ulicy Starowiejskiej w Ryczowie. Znaleziono m.in. fragmenty kości, Fot. Fot. Mariusz Krystian/Facebook Marcowa ekshumacja szczątków żołnierzy Wehrmachtu, pochowanych w zbiorowej mogile przy ulicy Starowiejskiej w Ryczowie. Znaleziono m.in. fragmenty kości, czaszek i mundurów
Bogumił Storch

Zbiorowa mogiła niemieckich żołnierzy z II wojny światowej została odkryta tuż przy wiejskiej drodze w Ryczowie. Szczątki przewieziono na Śląsk. Takich miejsc pochówków, według historyków, jest w naszym regionie więcej.

Przy ul. Starowiejskiej w Ryczowie (gm. Spytkowice) wykopano z ziemi szczątki walczących tu w czasie II wojny światowej żołnierzy Wehrmachtu. To efekt prac, które na terenie gminy wykonała polsko-niemiecka Fundacja Pamięć.

Z relacji świadków ekshumacji, czyli mieszkańców ulicy, wynika, że pracownicy fundacji oglądali teren, a to, co zobaczyli, porównali ze swoimi szkicami i rysunkami. Potem zaczęto rozkopywać ziemię.

Na miejscu, oprócz fragmentów kości i czaszek czy części mundurów, znaleziono też m.in. jeden niemiecki nieśmiertelnik i hełm.

- To dziwne, że tylko jedna blacha została znaleziona. Pochowali ich zapewne sowieci, bo Niemcy chowali swoich z nieśmiertelnikami, złamanymi na pół - zastanawia się Marek Maciejewski ze Spytkowic.

Szczątki niemieckich żołnierzy, pogrzebanych w tej zbiorowej mogile, ekshumowano w marcu. Sprawę ujawnił, w poniedziałek wieczorem, czyli już po fakcie, wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian.

13 - na tylu cmentarzach w Polsce chowane są szczątki żołnierzy Wehrmachtu. Przybywa tam po kilka tys. grobów rocznie

Dlaczego dopiero teraz? Nieoficjalnie mówi się, że prac eks-humacyjnych nie nagłaśniano ze względu na kontrowersje, które, głównie wśród miejscowej ludności, wywołuje tu pamięć o okupantach.

Czytaj więcej i dowiedz się, jakie emocje wśród najstarszych mieszkańców okolicy wywołują ekshumacje. 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogumił Storch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.