Żabka trojańska, czyli jak dzięki Poczcie Polskiej obejść zakaz handlu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Piotr Subik

Żabka trojańska, czyli jak dzięki Poczcie Polskiej obejść zakaz handlu

Piotr Subik

Największa sieć małych sklepów w kraju torpeduje kluczową ustawę PiS we współpracy z... państwową Pocztą Polską. – Niedługo pewnie dowiemy się, że Żabka to nie tylko poczta, ale też ambasada amerykańska i będziemy w niej mogli odbierać wizy. To jakaś parodia! – piekli się Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. To on był głównym orędownikiem wprowadzenia zakazu handlu w niedziele, który właśnie próbuje obejść Żabka.

Właściciel największej w Polsce sieci punktów typu con­ve­nience (mały sklep handlujący towarami na bieżące potrzeby) ma ich około 4,7 tys. Docelowo we wszystkich będzie można nadać i odebrać przesyłki kurierskie. A ponieważ zakaz nie dotyczy m.in. właśnie placówek pocztowych, Żabki będą otwarte przez cały tydzień.

Władze Żabka Polska podkreślają, że objęte ograniczeniami sklepy mogą być czynne w niedziele głównie wtedy, kiedy za ladą staje sam fran­czyzobiorca. Takie zapisy w ustawie wprowadzono, aby dać szansę drobnym przedsiębiorcom w konkurencji z handlem wielkopo­wierz­chniowym.

Jednak oprócz tego większość Żabek ma status placówki pocztowej (tu już w niedziele za ladą może stać pracownik), a to ze względu na współpracę z Pocztą Polską trwającą od paru lat. – Możliwość skorzystania ze statusu placówki pocztowej dostępna jest dla każdego fran­czyzobiorcy pod warunkiem podpisania stosownej umowy – słyszymy w Żabka Polska.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • czy w związku z obejściem ustawy w Żabkach nie kupimy alkoholi?
 • jakie działania zamierzają podjąć związkowcy w związku z takim wykorzystaniem luki w prawie?
Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.