Zachęcajmy do jeszcze większej aktywności
Zielona Góra. O wtorkowej (23 sierpnia) imprezie z organizacjami pożytku publicznego rozmawiamy z Romualdą Cieślak-Jarecką, przewodniczącą PRDPP.
Pierwszy Powiatowy Dzień Organizacji Pożytku Publicznego Powiatu Zielonogórskiego to wspólna inicjatywa powiatu oraz Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Skąd pomysł?
Pomysł zorganizowania Dnia jest wicestarosty Waldemara Kotlarskiego, a statuetkę „Lider Trzeciego Sektora Powiatu Zielonogórskiego” wymyśliliśmy my, czyli Rada. W powiecie prężnie działa około 300 organizacji, bardzo różnych, sportowych, kulturalnych, pomagających osobom niepełnosprawnym, zajmujących się architekturą miejską i wiejską... Chcemy poznać je, wypromować, uhonorować liderów. To forma podziękowania za dotychczasową działalność. Chcemy też przedstawić dobre praktyki współpracy stowarzyszeń i organizacji z samorządem powiatowym.
Kiedy i gdzie się rozpocznie wtorkowe spotkanie?
Jutro (23 sierpnia) o godzinie 9.00 w starostwie powiatowym w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 5. Zaproszonych zostało kilkunastu przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucje je wspierające. Wśród gości będą także osoby nominowane do statuetki „Lider Trzeciego Sektora Powiatu Zielonogórskiego”. Będą one wręczane po raz pierwszy podczas dożynek powiatowych 28 sierpnia w Zaborze.
Dużo wpłynęło wniosków, by nagrodzić liderów?
Kapituła dostała ich 14, zebrała się ona w czwartek i wybrała dziewięciu liderów z każdej gminy. Kim oni są, przekażemy właśnie jutro podczas I Powiatowego Dnia Organizacji Pożytku Publicznego Powiatu Zielonogórskiego.
Ludzie chętniej dziś działają niż jeszcze 10 lat temu?
Co roku powstają w powiecie nowe organizacje. Mieszkańcy coraz chętniej angażują się w wiele spraw, chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich otoczeniu.
Młodzież także?
Oczywiście, choćby w prężnie działającym u nas Związku Harcerstwa Polskiego czy Polskim Czerwonym Krzyżu. Na posiedzeniu kapituły długo rozmawialiśmy o młodym człowieku, który jest bardzo zaangażowany w gminie Świdnica.
Częściej angażują się panie czy panowie?
Nie ma takiej przewagi, choć są organizacje, w których jest więcej kobiet. Ale mężczyzn też nie brakuje.
Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego wszystkim pomaga?
Jest pośrednikiem między samorządem powiatowym a organizacjami. Powstała w zeszłym roku, liczy 13 osób. Założyła sobie, by w najbliższych latach doprowadzić do powstania w każdej gminie Gminnych Rad Pożytku Publicznego. To będzie z korzyścią dla nas wszystkich.
Dziękuję za rozmowę.