Zapomniany dwór pierwszego konsula Polski w Nowym Jorku

Czytaj dalej
Fot. Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Paulina Piotrowska

Zapomniany dwór pierwszego konsula Polski w Nowym Jorku

Paulina Piotrowska

W roku 1914 Joseph Conrad (wł. Józef Teodor Konrad Korzeniowski), klasyk literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej, podczas wizyty w Polsce odwiedził wraz z rodziną w podkrakowskiej Górce Narodowej (dziś to miejskie osiedle) szkolnego przyjaciela Konstantego Buszczyńskiego. Wydarzenia te zostaną później opisane przez Josepha Conrada w eseju „Pierwsza wiadomość” oraz we wspomnieniach jego żony Jessie, synów Borysa i Johna. Spotkanie przyjaciół przerwała wiadomość o wybuchu I wojny światowej.

Położony przy ulicy Siewnej dwór nie przypomina dziś majątku sprzed ponad stu lat. Z białych, drewnianych okiennic odpadła farba, zniszczone są betonowe schody prowadzące na taras, spod odpadającego ze ścian tynku wyłaniają się cegły. Park, który okala budynek, zarósł wysoką trawą, rośliny żyją tu własnym życiem. Tylko dostojny jesion, stojący tuż przed bramą prowadzącą do dworu, zdaje się pamiętać czasy jego świetności. To miejsce mogłoby być jednym z piękniejszych zakątków Krakowa.

***

Kiedyś, gdy majątek był w rękach rodziny Buszczyńskich, to miejsce było nie tylko piękne, ale i nowoczesne. Konstanty Buszczyński, syn Stefana i Heleny, od 1906 roku prowadził w majątku w Górce Narodowej hodowlę i selekcję buraka cukrowego, uzyskując jego wysokocukrowe odmiany i zdobywając rynki zbytu nasion także za granicą. Właśnie tam, zaledwie osiem lat później, spotkał się ze swoim szkolnym kolegą, Josephem Conradem.

Buszczyński studiował w Dreźnie, następnie na Uniwersytecie Lwowskim. Ostatnim przystankiem w poszukiwaniach naukowych była Politechnika Ryska i jej Wydział Rolniczy. Poślubił Jadwigę Dmochowską, z którą miał sześcioro dzieci. Po studiach Buszczyński rozpoczął badania i hodowlę roślin.

Czytaj więcej:

 • Jakie były losy majątku Górka Narodowa?
 • Jaka będzie przyszłość  dworu Buszczyńskich?
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Paulina Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.