Łukasz Bobek

Zaporowe parkingi, czyli ratunek dla Zakopanego?

Zaporowe parkingi, czyli ratunek dla Zakopanego? Fot. Wojciech Matusik
Łukasz Bobek

Pod Giewontem mają powstać trzy duże parkingi, na których będzie można za darmo zostawić auta. Postoje będą zlokalizowane przy wjeździe do miasta i połączone z centrum liniami autobusowymi.

Zakopane stawia na duże parkingi zaporowe, które mają ograniczyć ruch samochodowy w centrum.

Pod Giewontem mają powstać co najmniej trzy duże parkingu typu park and ride, na których turyści będą mogli za darmo zostawić samochody, a potem w Zakopanem skorzystają ze zorganizowanej komunikacji autobusami i busami.

Parkingi znalazł się w przygotowanym przez urząd miasta planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Zakopanego na lata 2017-2025.

- Przewidujemy rozwój transportu zbiorowego dlatego chcemy zabezpieczyć miejsca parkingowe dla prywatnych samochodów - mówi Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz Zakopanego.

Trzy duże parkingi

Według założeń pod Giewontem powstaną na razie trzy parkingi. Jeden na wjeździe od strony Poronina, drugi w centrum miasta, a trzeci przy wjeździe do miasta od strony Kościeliska.

- Jeden postój powstanie na Spyrkówce, przy zakopiance od strony wjazdu do Zakopanego z Poronina. Tam miasto kupiło działkę, na której będziemy budować plac, a z niego nową drogę, która poprowadzi głównie autobusy do placu przy dworcu kolejowym - wylicza Łukaszczyk.

Kolejny parking znajdzie się w rejonie ul. Smrekowej przy dworcu PKP. Pomieści około 260 pojazdów. Gmina złożyła już wniosek o dofinansowanie do urzędu marszałkowskiego w Krakowie na budowę i spodziewa się dostać pieniądze w br.

Postój u księdza

Trzeci parking zaporowy ma się znajdować na Krzeptówkach - od strony wjazdu do Zakopanego z Kościeliska.

Tam z propozycją utworzenia takiego parkingu wyszło sanktuarium fatimskie na Krzeptówkach.

- Ksiądz proboszcz chce przy sanktuarium budować muzeum Jana Pawła II. Obok planowanej placówki muzealnej znajduje się już teraz parking kościelny. I to właśnie w tym miejscu miały powstać parking typu park and ride. Z inicjatywą jego budowy wyszedł ksiądz proboszcz Marian Mucha - opowiada wiceburmistrz Łukaszczyk.

Według władz miasta taki system parkingów zaporowych i planowane nowe linie komunikacji miejskiej powinny w przyszłości zachęcić turystów do pozostawienia samochodów na darmowych parkingach i poruszanie się po mieście wyłącznie autobusami.

- Najwyższy czas na takie rozwiązanie. Jak już teraz widać w czasie długiego weekendu majowego znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta w ciągu dnia graniczy z cudem - mówi Bartek Stoch, kierowca spod Giewontu.

Łukasz Bobek

Dziennikarz zakopiańskiej redakcji Gazety Krakowskiej od 2006 roku. Opisuję to co dzieje się w Zakopanem i okolicach, a także w Tatrach, Gorcach, Pieninach. W moim tekstach znajdziecie Państwo to co aktualnie dzieje się w regionie - zarówno informacje smutne, ale i te, które rozweselają. 


 


Tematy, które są dla mnie ważne to m.in: 


   • wypadki w Tatrach 

  • ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym

  • turystyka w Zakopanem 

  • górale i góraszczyzna


Regularnie wracam do tematy budowy nowej zakopianki do Zakopanego. To temat istotny zarówno dla miejscowych mieszkańców, jak i dla turystów. Oto jeden z ostatnich moich artykułów na ten temat: 


Nowa zakopianka. Tunel pod Luboniem Małym gotowy. Trwają testy systemów


Pisze także o ważnych miejscach/firmach dla całego Podhala wokół których czasami dzieją się dziwne rzeczy. Ostatni przykład: Konflikt pod Kotelnicą Białczańską. Ludzie zablokowali część parkingu przy wyciągu


Życie czasami przynosi także dramatyczne zdarzenia, z którymi zmagają się mieszkańcy Podhala, a my jako dziennikarze musimy je opisywać. Tak jak w przypadku niszczycielskich żywiołów: 


Podhale. Trwa wielkie sprzątanie po ulewie. Wszyscy chcą pomagać poszkodowanym


Lubię pisać o ludziach z pasją, którzy coś tworzą, czymś się odznaczają, mają nietypową pasję i tą pasją potrafią zarażać innych. Kontakt z takmi osobami daje mi dużo satysfakcji i jest motorem napędowym do dalszej pracy. Jak choćby twórcy ludow:  Zakopane. Rzeźbią, haftują, malują. Twórcy ludowi z całego kraju pokazują swoją pracę


 


 

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

wert

Dorula lacznik na Krzeptowkach tylko z calosciowa obwodnica Zakopanego od Kasprowicza ma sens .

Q

Od lat 70 jest rezerwa terenu pod obwodnice Zakopanego JKasprowicza Tatary Szkolna P.Slasich Skibowki Krzeptowki łaczniki z rondami Solidarnosci Dmowskiego .Zastanawia fakt zaniechania realizacji projektu przez co UM jest narazony na odszkodowania za wieloletnia rezerwacje terenu blokowanie inwestycji wlascicieli.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.