Zarobki w Małopolsce: jednym wzrosły w rok o 17 proc., a innym wcale. Premię ministra szary Małopolanin zarobi w dwa lata, a szef w dwa dni

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Zbigniew Bartuś

Zarobki w Małopolsce: jednym wzrosły w rok o 17 proc., a innym wcale. Premię ministra szary Małopolanin zarobi w dwa lata, a szef w dwa dni

Zbigniew Bartuś

Kontrowersje. 70-tysięczne nagrody dla członków rządu PiS oburzyły także wielu jego zwolenników. Mówią, że boli ich złamanie obietnic, a zarazem porównują owe premie z własnymi zarobkami. Tym zaś daleko do rosnącej średniej krajowej.

Ile musi pracować Małopolanin, by zarobić 70 tys. zł? Właścicielowi największej krakowskiej firmy informatycznej zajmie to dwa dni, a szefowi największego polskiego banku niecały tydzień. Prezesi kluczowych spółek Skarbu Państwa w Małopolsce, jak Grupa Azoty lub Kopalnia Wieliczka, a także Tauronu zaopatrującego nas w prąd, mogą zarobić 70 tys. zł w trzy tygodnie.

Daniel Obajtek, były wójt Pcimia, jako szef Energi, dostawał tyle w nieco ponad miesiąc, ale niedawno zastąpił w fotelu szefa Orlenu Wojciecha Jasińskiego, którego apanaże były cztery razy wyższe. Sama tylko premia roczna Jasińskiego wyniosła 1,1 mln zł. To 17 razy więcej od nagrody, jaką przyznała sobie za rok 2017 premier Beata Szydło, odpowiedzialna wszakże za setki państwowych spółek.

Czytaj komentarz autora: Chcemy rządu bez ośmiorniczek i bez premii

A jak długo zarabiałby 70 tys. zł szary Małopolanin? Według najświeższych danych GUS, średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w naszym regionie dobija do 4,5 tys. zł brutto (3,2 tys. zł na rękę). Teoretycznie więc przeciętny mieszkaniec musiałby pracować na premię ministra „tylko” rok, trzy miesiące i dwa tygodnie. Trzeba jednak pamiętać, że ową średnią lub więcej zarabia 33 proc. załóg monitorowanych przez GUS firm. Pensje reszty wahają się najczęściej między 2,9 a 3,5 tys. zł brutto (czyli od 2 do 2,5 tys. na rękę).

Czytaj więcej:

  • Ile zarabiają menedżerowie średniego szczebla w sektorze IT i telekomunikacji?
  • Które branże płacą najmniej swoim pracownikom?
  • Na jakie zarobki można liczyć pracując w małopolskm przemyśle?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

29,50 59,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.