Żarty się skończyły, zaczęły się schody!

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Ryszard Tadeusiewicz

Żarty się skończyły, zaczęły się schody!

Ryszard Tadeusiewicz

Tytuł dzisiejszego felietonu jest cytatem żartu Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, ale chcę opowiedzieć o schodach, z którymi nie ma żartów. Chodzi o schody ruchome.

Przywykliśmy do nich i używamy często, nie zastanawiając się nad tym, że jest to potężna maszyna, która bywa czasem niebezpieczna!

W październiku 2018 roku zagroziła ona ludziom na stacji metra Centrum w Warszawie. Schody ruchome nagle przyspieszyły i kilka osób spadło z nich, odnosząc rany. Jeszcze groźniejszy był wypadek w Chinach w 2015 r. Kobieta wpadła do mechanizmu napędowego schodów i zginęła!

Amerykanie szacują, że rocznie wypadkom na ruchomych schodach ulega 10 tys. osób. Aż 86 proc. wypadków zdarza się z winy użytkowników. Najczęstsza przyczyna to chodzenie lub bieganie na ruchomych schodach - co jest zabronione przez producentów. Na ruchomych schodach trzeba stać spokojnie i czekać, aż nas dowiozą na miejsce.

Przy okazji kilka ciekawostek dotyczących ruchomych schodów. Wynalazł je Amerykanin, Jesse W. Reno , który uzyskał na nie patent w 1892 roku i zbudował w Nowym Yorku (1896). W Europie po raz pierwszy pokazano je na Wystawie Światowej w Paryżu w 1899. W Polsce pierwsze zainstalowano 22 lipca 1949 w Warszawie przy trasie W-Z. W latach 50. przyjeżdżały tam wycieczki z całej Polski, żeby podziwiać to cudo!

Nachylenie ruchomych schodów zależy od ich wysokości. Przy transporcie na wysokość do 6 m dopuszczalne wynosi 35 stopni. Przy większych wysokościach - 30 stopni. Najdłuższe schody ruchome (70 m) są na stacji metra Wheaton w Waszyngtonie. W Polsce najdłuższe (36 m) są te na stacji metra Centrum Nauki Kopernik.

Szybkość poruszania się schodów ruchomych to zawsze 30 metrów na minutę. Całkowicie bezpieczna!

Ryszard Tadeusiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.