Krystyna Trzupek

,,Zejść z kanapy” na Czarny Ląd

Młodzi gościli w Tanzani od 4 do 28 sierpnia. Centralnym punktem pobytu był Festiwal Młodych w Bugusi. Przyjechała tam młodzież z różnych cześci Tanzanii. Fot. Archiwum prywatne Młodzi gościli w Tanzani od 4 do 28 sierpnia. Centralnym punktem pobytu był Festiwal Młodych w Bugusi. Przyjechała tam młodzież z różnych cześci Tanzanii. W ramach festiwalu były konferencje, modlitwa, wspólna zabawa, śpiew, tańce. (Maria Kordedczka, z lewej).
Krystyna Trzupek

Maria Kordeczka z Tymbarku uczestniczyła w misyjnym projekcie ,,Moja Afryka 2017”. W ramach projektu razem z wolontariuszami z Polski i ze świata spędziła miesiąc w Tanzanii.

Pomysł projektu „Moja Afryka 2017” zrodził się w ubiegłym roku, w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Grupa młodzieży z Tanzanii przyjechała wtedy do Polski. Wolontariusze i misjonarze ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich towarzyszyli im w czasie miesięcznego pobytu w naszym kraju. Młodzi postanowili czynem odpowiedzieć na zachętę papieża Franciszka, by wstać z kanapy.

- Celem naszej wyprawy była wspólna modlitwa, poprzez śpiew, taniec, refleksja i bycie razem - zaczyna swoją opowieść Maria. - To, czego tam doświadczyłam, nie da się streścić w kilku słowach, w pamięci zostaje upalny klimat, komary i ale i niesamowita wdzięczność tych ludzi, za czas, który im poświęciliśmy. Te osoby są spragnieni miłości, ale i umieją się nią dzielić - dodaje.

Polowanie na albinosów

Bez ręki, bez nogi. Zamknięci w specjalnym ośrodku w Buhangij otoczonym wysokim murem, którego strzegą żołnierze 24 godziny na dobę. Nikt bez specjalnego pozwolenia nie może tam wejść. Nie wiadomo dlaczego akurat w Tanzanii rodzi się ich najwięcej. Każdego dnia są narażeni na utratę życia, bo tubylcy uznają ich części ciała za magiczne i wykorzystują je do robienia amuletów. Mowa o albinosach, którzy w Tanzanii traktowani są jak zwierzyna łowna.

- Schwytany albinos zostaje zabity lub okaleczony, jego ręka, palec czy noga służy jako talizman - podkreśla Maria.

- Ataki potęgują się zwłaszcza w okresie wyborów, kiedy dodatkowe szczęście jest na wagę złota - dodaje. Jak podkreśla dziewczyna bycie białym, oznacza w Afryce, że jest się kimś lepszym. To dlatego tubylcy uważają części ciała albinosów za cenne i używają ich jako talizmanów. Dane szacunkowe mówią o ponad 70 zamordowanych osób. Ile osób zostało okaleczonych? To jest trudne do ustalenia. Najbardziej zagrożone są dzieci, rodzina często nie jest w stanie obronić je przed napaścią. Właśnie dlatego rodziny najczęściej decydują się na oddanie dziecka zaraz po urodzeniu do ośrodka, pod rządową obronę.

- To jest trudny temat. Pamiętam, jak wzięłam małą dziewczynkę na kolana, była niezwykle piękna, przyłożyłam swoją rękę do jej białej dłoni i mówiłam, że ja też mam białą skórę i, że to jest piękne, ale w jej niesamowicie niebieskich i smutnych oczach widziałam, że mi nie wierzy - opowiada Marysia.

- Nie zapomnę widoku dziewczyny, której odrąbano obie ręce - dodaje ze smutkiem.

W dalszej części tekstu dowiesz się:

 • jak wygląda sytuacja młodych matek w krajach afrykańskich?
 • jakie sytuacje wywarły największe wrażenie na wolontariuszce?
 • jak żyją afrykańscy "chłopcy ulicy"?
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krystyna Trzupek

Krystyna Trzupek – Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, diagnozy i terapii pedagogicznej i historii. Dziennikarka i felietonistka ,,Gazety Krakowskiej". Moją pasją jest fotografia i umiejętność ,,czytania między wierszami". Prywatnie jesieniara, uzależniona od aromatu świeżej kawy. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.