Zielona energia z krakowskiej ekospalarni

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Paulina Szymczewska

Zielona energia z krakowskiej ekospalarni

Paulina Szymczewska

Aż 1800 ton stali wykorzystano do budowy krakowskiej ekospalarni. Taka ilość wystarczyłaby do skonstruowania dziesięciu boeingów 747! Powierzchnia charakterystycznego, kolorowego dachu ekospalarni też robi wrażenie – to aż 35 tysięcy metrów kwadratowych, czyli prawie tyle, ile wynosi powierzchnia Rynku Głównego. Obiekt, który powstał przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie, to jedna z najnowocześniejszych i największych inwestycji realizowanych w Małopolsce. – Dzięki niej Kraków osiąga polskie i europejskie standardy ochrony środowiska – podkreśla Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA zarządzającego ekospalarnią.

Za tę inwestycję KHK otrzymał w tym roku nagrodę w konkursie ekoLIDERZY, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Nic dziwnego! Przy budowie ekospalarni wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, co gwarantuje zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska. Dzięki temu możliwe jest spełnienie norm, które są bardziej rygorystyczne wobec spalarni odpadów niż wobec zakładów energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Dodatkowo dla krakowskiej ekospalarni te normy zostały przez inwestora jeszcze bardziej zaostrzone. – Nasz zakład to bezpieczny dla środowiska i ludzi obiekt, podlegający ciągłemu monitoringowi – zaznacza Ryszard Langer.

Jak działa ten nowoczesny zakład termicznego przekształcania odpadów (w skrócie ztpo)? Pierwszym elementem całego procesu jest spalanie odpadów w dwóch kotłach, w temperaturze ok. 850–1050 stopni. W sumie w ten sposób przekształca się prawie 700 ton śmieci na dobę, ale oczywiście to nie koniec, bo zakład wyposażony jest w cały szereg nowoczesnych urządzeń do oczyszczania spalin. Dzięki nim są redukowane, neutralizowane i usuwane różne szkodliwe substancje – tlenki azotu, związki chloru, siarki i fluoru, a także dioksyny i furany.

Krakowska ekospalarnia ma powierzchnię ok. 30 tys. metrów kwadratowych, czyli ponad cztery razy tyle co np. Zamek Królewski na Wawelu. Rocznie jest w stanie przetworzyć 220 tys. ton odpadów komunalnych (dla porównania: krakowianie w ciągu roku produkują ponad 300 tys. ton śmieci). Jest to jednocześnie elektrociepłownia, więc podczas spalania odpadów wytwarza się tu ciepło i energię elektryczną. Ile? Wyprodukowane ciepło – 280 tys. MWh – pozwala zaspokoić 10 proc. rocznego zapotrzebowania Krakowa, natomiast ilość uzyskanej energii elektrycznej – 65 tys. MWh – to tyle, ile potrzebują krakowskie tramwaje w ciągu roku lub tyle, ile potrzeba do oświetlenia całego miasta.

Warto zwrócić uwagę, że krakowski ztpo to nie tylko obiekt służący do przekształcania odpadów w energię elektryczną i cieplną, ale również miejsce, w którym na szeroką skalę jest prowadzona edukacja ekologiczna. – Ma ona na celu m.in. podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców – wyjaśnia prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Jedną z integralnych części ekospalarni jest ścieżka edukacyjna. Wiedzie ona przez cały zakład, pokazując kluczowe elementy systemu: przywóz i rozładunek odpadów do tzw. bunkra, proces spalania, oczyszczanie spalin, wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej oraz zagospodarowanie pozostałości po spalaniu. Ścieżkę edukacyjną odwiedzają m.in. zorganizowane grupy uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także studenci i specjaliści w dziedzinie gospodarki komunalnej. Raz w miesiącu organizowane jest również zwiedzanie dla osób indywidualnych. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Specjalnie przeszkoleni pracownicy KHK w ciekawy i przystępny sposób opowiadają o technologii oraz procesach termicznego przekształcania odpadów.

Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA:

Krakowski zakład termicznego przekształcania odpadów powstał w ramach projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie”. Wybrana technologia spalania odpadów jest najlepiej sprawdzoną i najczęściej stosowaną w Europie, gdzie działa prawie 500 instalacji tego typu. Trzeba podkreślić, że ekospalarnia powstała jako ostatnie i niezwykle ważne ogniwo nowoczesnego, kompleksowego systemu gospodarki odpadami w Krakowie. Bez niej miastu nie udałoby się spełnić rygorystycznych wymogów unijnych dotyczących m.in. zmniejszania ilości odpadów deponowanych na składowiskach i jednocześnie znacznego zwiększania poziomu recyklingu. Warto też wspomnieć, że dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w ekospalarni możliwe jest nie tylko ograniczenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach, ale również produkowanie energii elektrycznej i cieplnej.

„Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie – budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów”

* Koszt projektu: 824 137 944,43 zł brutto
* Dofinansowanie ze środków unijnego Funduszu Spójności: 371 728 052,84 zł (czyli ok. 55 proc. kosztów kwalifikowanych), na mocy umowy o dofinansowanie, podpisanej 20 kwietnia 2011 r. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
* Wkład Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA: 299 063 470,36 zł (pokryty ze środków własnych i pożyczki z NFOŚiGW na kwotę 298 230 000 zł)

Paulina Szymczewska

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Barbara Jałowiecka

Nasze miasto(Nowy Targ) też powinno zdobyć się kiedyś na taką spalarnię biorąc pod uwagę problem ze śmieciami ... na razie trzeba uporać się z podwyżkami dla nauczycieli scedowanymi na samorządy!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.