Julia Kalęba

Zimą musimy uważać na złamania, skręcenia, stłuczenia

Zimą musimy uważać na złamania, skręcenia, stłuczenia
Julia Kalęba

Silny ból, trzask, uczucie rozchwiania w stawie i krwiak to najbardziej charakterystyczne objawy urazu więzadeł. To jedna z częstych dolegliwości, zwłaszcza w sezonie zimowym. Za to większej interwencji nie wymaga zdecydowana większość stłuczeń. Tylko czasem zdarzają się przy nich poważne urazy, które mogą prowadzić nawet do pęknięcia mięśnia.

Zima to czas, kiedy przez zmienną pogodę i niskie temperatury jesteśmy szczególnie narażeni na urazy ortopedyczne. Kontuzje stawów, naciągnięcia mięśni i urazy kości najczęściej dotyczą osób starszych oraz z nadwagą, a także tych uprawiających sporty zimowe.

Skręcenie kostki

Przyczyną skręcenia stawu skokowego jest zwykle czynność, która powoduje, że staw skokowy zostaje wygięty zbyt mocno, w takim stopniu, że siła działająca na staw jest zbyt duża i prowadzi do uszkodzenia więzadła oraz torebki stawowej.

Do skręcenia stawu skokowego może dojść na dwa sposoby: w przypadku nadmiernego nawrócenia (w tym przypadku uszkodzone zostają więzadła od strony przyśrodkowej, a także torebka stawowa) oraz w wyniku odwrócenia (uszkodzone zostają więzadła od strony bocznej oraz torebka stawowa).

Jeżeli podczas skręcenia dojdzie tylko do nadciągnięcia torebki stawowej i więzadeł, ból na ogół nie przeszkadza w chodzeniu, a obrzęk jest niewielki. Przy częściowym lub całkowitym przerwaniu więzadeł i torebki stawowej jest silny, może w ogóle uniemożliwić obciążanie nogi. Towarzyszy mu znaczny obrzęk i krwiak. Jeśli uszkodzenie tkanek jest niewielkie, zaleca się przykładanie zimnych kompresów i, koniecznie, ograniczenie chodzenia do minimum. Powinno się trzymać nogę w poziomie i lekko usztywnić kostkę opaską elastyczną lub bandażem. Dolegliwości zmniejszają maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym.

W przypadku znacznego obrzęku, krwiaka, silnego bólu, należy zgłosić się do ortopedy. W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek, lekarz zaleci noszenie stabilizatora unieruchamiającego staw skokowy lub założy opatrunek gipsowy.

Z dalszej części tekstu dowiesz się jak postepować w przypadku złamań, zwichnięć, uszkodzeń wiązadeł oraz stłuczeń

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julia Kalęba

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.