Hanna Walenczykowska

Znanych jest ponad 200 alergenów pokarmowych. Osiem z nich odpowiada za 90 procent alergii [ROZMOWA DNIA]

DR hab. Aneta Krogulska,  kierownik Kliniki Pediatrii, Alergologii, Gastroenterologii CM UMK mówi o nowych terapiach i diagnostyce Fot. Dariusz Bloch DR hab. Aneta Krogulska, kierownik Kliniki Pediatrii, Alergologii, Gastroenterologii CM UMK mówi o nowych terapiach i diagnostyce
Hanna Walenczykowska

Rozmowa z dr hab. Anetą Krogulską, pediatrą, alergologiem, ekspertem w dziedzinie alergii pokarmowych, kierownikiem Kliniki Pediatrii, Alergologii, Gastroenterologii Collegium Medicum UMK.

Występowanie alergii u dzieci, to „wina” wad genetycznych, czy wpływu środowiska, w którym żyjemy?

Choroby alergiczne uwarunkowane są wieloczynnikowo, tzn. na ich powstanie mają wpływ zarówno geny, jak i środowisko. Nie mamy możliwości wpływania na geny, ale wpływając na czynniki środowiskowe, prawdopodobnie możemy modyfikować rozwój i przebieg alergii. Istnieje wiele czynników środowiskowych, które uważa się za czynniki ryzyka rozwoju alergii, takie jak chociażby rodzaj porodu. Choć wyniki badań są zróżnicowane, to wielokrotnie wykazano, że poród drogą cięcia cesarskiego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju alergii.

Jakie czynniki jeszcze zwiększają ryzyko?

Na przykład brak rodzeństwa, brak zwierząt w domu czy stosowanie antybiotyków w najwcześniejszym okresie życia. Istotnym elementem o udowodnionym związku z alergią jest również dieta. Ma ona znaczenie już u kobiet w ciąży oraz u dzieci, począwszy od najwcześniejszego okresu życia. Na temat metod, które mogą zapobiec alergii od lat, prowadzone są badania na całym świecie, niemniej jedynymi udokumentowanymi metodami profilaktyki pierwotnej alergii jest karmienie naturalne oraz unikanie ekspozycji na dym tytoniowy.

Alergie wśród dzieci to naprawdę duży problem?

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.